Kalio Poreikis Organizmui
Verta žinoti, kad dabar, kai siaučia peršalimo ligos ir gripas, reikėtų ypač rūpintis savo širdimi, pasidomėti, ar organizmui netrūksta kalio. Pasak medikų, virusų sukelti negalavimai dažnai pablogina lėtinių ligų eigą. Jomis, kaip žinia, dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės. Be to, susirgus peršalimo ligomis ar gripu vargina karščiavimas, neišvengiamai gausiai prakaituojama. Prakaituodamas žmogus netenka daug vertingų mineralų, tarp jų ir kalio.
KALIO SVARBA ORGANIZMUI
Kalis yra vienas svarbiausių mikroelementų žmogaus organizme. Jis būtinas visų organizmo ląstelių gyvybinėms funkcijoms užtikrinti, tai yra organizmo skysčių pusiausvyrai palaikyti, gerai nervų sistemos ir širdies raumenų veiklai.
Kalis sudaro apie 5 proc. visų organizme esančių mineralų. Apie 98 proc. kalio kaupiasi ląstelėse ir audiniuose ir tik 0,4 proc. kalio yra kraujo serume.
Kalis reikalingas angliavandenių ir baltymų apykaitai, padeda reguliuoti kraujospūdį, mažina arterijų trombozės tikimybę, apsaugo nuo insulto bei inkstų pažeidimo, taip pat sumažina gyvybei pavojingų širdies ritmo sutrikimų riziką. Kalis yra būtinas ir skeleto, vidaus organų lygiųjų raumenų normaliems susitraukimams, perduodant nervinį impulsą.
KIEK MUMS REIKIA KALIO?
Kiekvienam mūsų kalio per dieną reikia skirtingai – tai priklauso nuo amžiaus, kūno masės, ligų. Pavyzdžiui, vienerių metų vaikai kasdien turėtų gauti 1000 mg kalio; 2-5 metų vaikai – 1400 mg; 6-9 metų vaikai – 1600 mg; vyresni nei 10 metų vaikai – 2000 mg kalio. Suaugę žmonės (taip pat nėščiosios ar maitinančios krūtimi moterys) kasdien su maistu turėtų gauti 1600-2000 mg kalio, nors optimali kalio paros dozė yra 3 000-4 000 mg. Sergantiesiems širdies ligomis (arterine hipertenzija, išemine širdies liga, širdies nepakankamumu) reikėtų dar daugiau kalio – 6 000 mg per dieną.
KALIO GAUNAME IŠ MAISTO
Tačiau dažniausiai iš maisto gaunamo kalio nepakanka, ypač kai sergama širdies ir kraujagyslių ligomis, pavyzdžiui, arterine hipertenzija, širdies ritmo sutrikimais, lėtiniu širdies nepakankamumu. Kur kas daugiau kalio nei rekomenduojama reikia vyresnio amžiaus žmonėms. Na, o susirgus peršalimo ligomis ar gripu vargina karščiavimas, nesinori valgyti, todėl irgi natūraliai negalime papildyti kalio kiekio organizme. Tuomet labai praverstų papildomai vartoti kalio turinčių preparatų, pavyzdžiui, „Kalicord forte 850″. Tačiau kalio gali pritrūkti net ir jauni žmonės, nesergantys jokia lėtine ar kita liga. Dažniausiai tai nutinka, kai laikomasi griežtos mažo kaloringumo dietos, valgoma mažai produktų, turinčių kalio, taip pat jeigu sutriko virškinimas, žmogus viduriavo. Žinia, po didžiųjų metų švenčių ne vienas iš mūsų skundžiasi virškinimo sutrikimais. Kalio preparatų patartina vartoti ir tiems žmonėms, kurie serga širdies ir kraujagyslių ligomis, atsiradus širdies ritmo sutrikimų dėl kalio stokos, varginant raumenų silpnumui ir skausmams, intensyviai sportuojant, gausiai prakaituojant.
KALIO TRŪKUMO POŽYMIAI
Bet koks kalio disbalansas atsiliepia sveikatai. Jeigu esame sveiki ir kalio pakitimai nedideli, kalio trūkumo nepajusime.Tačiau turintiesiems sveikatos problemų, t.y. jei buvo širdies ritmo sutrikimų, širdies nepakankamumo požymių, kalio trūkumo simptomai būna akivaizdesni. Esant kalio stygiui, vystosi kalio trūkumas – hipokalemija. Jei kalio trūkumas yra nedidelis, vargina bendras silpnumas ir nuovargis, padažnėja širdies plakimas, atsiranda raumenų silpnumas, kojų mėšlungis, neišvengiama ir nuotaikos svyravimų. Didesnis kalio trūkumas sukelia pavojingus širdies ritmo sutrikimus, gali padidėti kraujospūdis, kamuoti nervų sistemos sutrikimai, depresija, atsirasti pykinimas, vėmimas.