Prieskoniniai Augalai Bazilikai
Bazilikai – vienmečiai žoliniai augalai, skleidžiantys malonų ir švelnų aromatą. Priklausomai nuo rūšies, bazilikų lapai yra violetiniai arba žali, o jų skonis yra panašus į pipirų mėtų gvazdikėlių ir lauro lapų skonį. Šviežiais ir džiovintais bazilikais patariama gardinti įvairių rūšių daržovių, pupelių žirnių raugintų kopūstų, pomidorų, moliūgų patiekalus, sriubas, kiaulienos kepsnius, omletus, o taip pat makaronų ir spagečių patiekalus. Bazilikus patariama vartoti konservuojant pomidorus, agurkus, aguročius, patisonus, grybus. Iš bazilikų taip pat patariama ruošti aromatingąjį bazilikų actą. Bazilikai – šilumą, šviesą ir drėgmę mėgstantys augalai. Bazilikus patariama auginti gerai apšviestoje, nuo vėjų apsaugotoje vietoje bei derlingame dirvožemyje. Bazilikus patariama sėti dirvoje, kurioje praėjusiais metais augo bulvės. Bazilikus geriausiai auginti iš daigų.
Daigus darže patariama sodinti birželio pradžioje. Bazilikų sėklas lauke patariama pasėti gegužės pradžioje ir pasėlius uždengti polietileno plėvele.
Bazilikus patariama auginti eilėse kas 20 cm, tarp eilių paliekant 30 – 40 cm tarpus. Bazilikus patariama reguliariai laistyti ir dirvą purenti 2 cm gylyje, o pasirodžiusius žiedstiebius tuoj pat nuskinti.