Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Prieskoniai Ant Palangės

Ankstyvą pavasarį puoselėjamas darželis suteiks trūkstamų vitaminų ir mineralų. Prieskoninėse daržovėse gausu biologiškai aktyvių medžiagų, kurios natūraliai stiprina organizmą. Be to, kiekvienas augalas turi tam tikrų savybių: vieni gerina virškinimą, kiti stiprina kraują, ramina ir atpalaiduoja, treti tonizuoja, slopina spazmus ir kt.
Prieskonines žoleles vazonėliuose galima auginti ant palangės, o orams atšilus persodinti į dirvą ir šviežiais prieskoniais mėgautis ištisus metus.

Bazilikai
Juos tinka auginti vazonėliuose ant palangės, balkone, lauke (vasarą). Geriausiai veši saulėtoje, šiltoje, nevėjuotoje vietoje, todėl vazonėlį su bazilikais reikėtų laikyti pietinėje pusėje. Jiems reikia derlingos, gerai įdirbtos, lengvos ir perpuvusiu mėšlu bei mineralinėmis trąšomis patręštos dirvos (jei sodinate lauke).
Bazilikai dauginami sėklomis, mūsų klimato sąlygomis kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje jos sėjamos į dėžutes kambaryje ar šiltnamyje. Sudygsta maždaug per dvi savaites. Lauke daigai sodinami praėjus pavasarinėms šalnoms (alyvoms žydint). Šiltnamyje galima sodinti keliomis savaitėmis anksčiau. Pasodintus daigus reikia negausiai palaistyti. Keletą daigų galite pasodinti į vazonėlius ir juos laikyti ant palangės. Šiltnamyje ar namuose išauginti bazilikai ne tokie kvapūs. Kad neišsikerotų ir būtų vešlesni, kaskart nuskabykite ūglių galus. Lapai džiovinti skinami iki žydėjimo pradžios-tada būna aromatingiausi.

Mairūnai
Kvapieji mairūnai sėjami kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje į dėžutes namuose arba šiltadaržį, sudygsta per 15-20 dienų. Sudygusius daigus reikia pikiuoti, o pasibaigus pavasario šalnoms persodinti į humusingą dirvą 20 x 20 cm atstumu po 2 ar 3 daigus. Jiems tinka neutrali arba silpnai rūgšti priesmėlio arba priemolio žemė (jeigu sodinate lysvėje). Sėklos subręsta retai ir dažnai būna nedaigios. Todėl mairūnus reikia dauginti vegetatyviniu būdu: prigludusios prie žemės šakutės greitai įsišaknija. Prigijusias atskirkite ir persodinkite. Mairūnai geriausiai auga šiltoje ir saulėtoje vietoje (nemėgsta skersvėjų), todėl lauke juos patariama auginti po plėvele. Mairūnai žydėti pradeda liepos pradžioje ir žydi iki pat šalnų. Jei norite užsiauginti mairūnų sėklų, rudenį augalus persodinkite į vazonėlius ir laikykite šiltnamyje ar namuose. Kad mairūnai augtų ir žiemą, reikėtų papildomai apšviesti.

Krapai
Krapai sėjami prieš žiemą arba anksti pavasarį. Juos galima auginti ne tik darže, bet ir namuose loveliuose (vasarą laikykite balkone). Krapai mėgsta purią, humusingą ir drėgną priesmėlio ir lengvo priemolio laidžią dirvą. Prieš sėdami sėklas kelias dienas pamirkykte kambario temperatūros vandenyje – greičiau sudygs (paprastai per 10-15 d.), o sulapoja po mėnesio. Iš pradžių reikia gausiau laistyti. Nors krapai puikiai auga ir pavėsyje, jiems nereikalinga aukšta temperatūra, augantys saulėtoje vietoje būna aromatingesni. Kvapiausi būna ryte, vos nukritus rasai (jei auginami lauke).

Rozmarinai
Rozmarinai – dekoratyvūs ir prieskoniniai augalai, tinka auginti ir vazonėliuose ant palangės, ir loveliuose balkone. Kadangi užauga iki 50-100 cm aukščio, daigelius sodinkite į didesnius vazonus. Namų sąlygomis rozmarinai sėjami kovo pabaigoje, šiltnamiuose – kovą-balandį, o lauke – balandžio pabaigoje. Rozmarinus galima dauginti sėklomis, bet paprasčiau ir greičiau – auginiais. 3-4 cm ilgio rozmarinų auginius pasodinkite žemuose induose drėgname smėlyje, uždenkite polietileno plėvele. Labai mėgsta saulėtą, šiltą vietą ir laidžią dirvą (neperliekite). Kai po trijų ar keturių savaičių įsišaknys, perkelkite į vazonus. Galite maišyti įvairią žemę, svarbiausia, kad būtų puri, lengva, didžiąją dalį sudarytų durpės ir smėlis.

Pipirnės
Turbūt pats nereikliausias augalas – auga net sudrėkintoje vatoje. Pipirnės gerai auga net žiemą, nes joms nereikia daug šviesos. Sėjamos anksti pavasarį į 1-2 cm gylio griovelius lysvėje, namuose galima sėti į vazonėlius arba 3-4 cm aukščio dėžutes. Jas galite lengvai užžerti žemėmis (bet nebūtina). Kol sudygs, laikykite šiltai uždengtas. Žemė nuolat turi būti drėgna. Sudygsta po 2-3 dienų, o maistui vartoti galima jau po dviejų savaičių (kai išauga iki 5-6 cm aukščio). Pipirnės ima labai greitai žydėti, o vaisiams nunokus, sėklos išbyra ir pasisėja iš naujo. Jeigu norite pipirnių turėti ištisus metus, kas dvi savaites galite pasėti patys. Svarbu tinkamai laistyti, nes kai drėgmės per daug ar per mažai, pipirnės ima auginti žiedstiebius.

Čiobreliai
Šie prieskoniniai ir gydomieji augalai puikiai auga saulėtoje ir atviroje vietoje, todėl geriau laikyti neįstiklintame balkone. Bet galima auginti ir vazonėliuose ant palangės. Čiobreliai sėjami kovą-balandį į dėžutes, šiltadaržius. Žemė turi būti lengva, puri, kalkinga ir puveninga. Sėklas reikia suberti negiliai (0,5 cm gylyje) ir lengvai užžerti žemėmis. Sudygsta maždaug per 20 dienų esant 20-25 °C temperatūrai. Atstumai tarp daigų turi būti 20 x 25 cm. Tada daigelius galite persodinti į vazonėlius, lovelius ar lysvę, darželį. Jei auga lauke, skinami nuo gegužės iki spalio mėnesio. Dauginti galima auginiais – prilenktos šakelės prie žemės greitai įsišaknija. Išlindusią atžalą nukirpkite ir įsodinkite į parinktą vietą.

Komentarai