Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Maisto priedai, dažikliai, konservantai ir jų poveikis sveikatai

Ko tik neišgirsi apie maisto produktus! Vieni kenkia, kiti saugo, dar kiti gydo… „Vienareikšmių atsakymų nėra“, -sako dietologai. Mokslininkai nuolatos atlieka tyrimus ir naujausiomis studijomis mėgina kai kurias nuostatas patvirtinti arba paneigti. Štai keletas jų pastebėjimų.

Konservantai gali sutrikdyti hormonų pusiausvyrą

Gydytojai pastebi, kad pastaruoju metu Lieuvoje daugėja nutukimo dėl endokrinių liaukų sutrikimo atvejų. Pavyzdžiui, moterys ima tukti kaip vyrai: riebalai joms kaupiasi ne ant klubų ir šlaunų, kaip įprasta, bet ant liemens, pilvo, sprando. Manoma, jog prie to gali prisidėti maisto priedai, ypač kai kurie kon-

servantai. Patys būdami ne hormonai, patekę j organizmą, jie pasižymi hormonus imituojančiu poveikiu: susijungia su hormonų receptoriais ir taip sutrikdo endokrininių liaukų veiklą, prisideda prie medžiagų apykaitos sutrikimo (meta-bolinio sindromo), vyriškojo tipo (androgeninio) nutukimo atsiradimo.

Kai kurios šių į hormonus panašių medžiagų aktyviai tyrinėjamos, ir kol

jų žalingas poveikis bus įrodytas, praeis nemažai laiko. O kol kas, deja, mes vis valgome jų prisotintą maistą, nors, technologų teigimu, ir nekenksmingomis dozėmis…

Glutamatai atbukina sotumo centrus

Vieni geriausiai ištirtų maisto priedų – aromato ir skonio stiprikliai glutamatai (E 621-625) – jau įrodyta, kad iškreipia sotumo jausmą

bei itin prisideda formuojantis antsvoriui bei nutukimui. Vienas dažniausiai gaminiuose naudojamų – natrio glutamatas (E 621) yra aminorūgštis, natūraliai egzistuojanti ir gamtoje, randama baltyminguose produktuose, ypač mėsoje, sūriuose. Ji šiek tiek panaši į druską, maistui suteikia ypatingą skonį. Prieš keletą dešimtmečių natrio glutamatas buvo susintetintas ir imtas vartoti įvairių maisto produktų gamyboje. Po 5-7 metų pastebėtas staigus nutukusiųjų skaičiaus didėjimas…

Dideliais kiekiais suvartojamas natrio glutamatas (jo yra beveik visuose mėsos gaminiuose: dešrose, dešrelėse, kumpiuose, žuvų

gaminiuose, daugelyje prieskonių mišinių) daro poveikį mūsų smegenims. Kadangi sotumo centrai smegenyse yra sudaryti iš glutamato receptorių, šia medžiaga atakuojamos smegenų ląstelės tarsi atbu kinamos. Žmogus prarand sotumo jausmą ir valgymo kontrolę: kaskart norėdamas pasisotinti, suvalgo vis daugiau maisto. Galiau šiai nenusiramina, kol ko nors nekramsnoja. Tada svorio augimas pasidaro nebekontroliuoj amas…

Dažikliai neigiamai veikia vaikų aktyvumą ir dėmes;

Dažiklių draudžiama dėti į kūdikių maistą, produktų su jais nerekomenduojama duoti vaikams iki penkerių metų. Lietuvoje atliktų moksleivių mitybos tyrimų metu nustatyta, kad nemaža dalis mokinių kasdien valgo saldumynų.

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo’institutas (NMVRV1 neseniai atliko dažniausiai vartojamų saldumyn (išskyrus šokolado ir kon diterijos gaminių) sudėties

Komentarai

Comments are closed.