Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Įdomūs Faktai, Ar žinojote?

…kad galima apsinuodyti ir valgomaisiais grybais…
Netiesa, kad nuodingi grybai kartūs ar nemaloniai kvepia. Yra tik vienas būdas išvengti apsinuodijimų – nepažįstamo grybo nedėti į pintinę. Beje, atsargoms grybų verčiau išvis nekonservuoti – sandariai uždarytuose stiklainiuose yra geros sąlygos daugintis botulizmo sukėlėjams. Grybus geriau sūdyti, šaldyti, džiovinti.
Svarbu žinoti, kad visuose, ne tik nuodinguose, grybuose yra daug cholino. Šiaip šis junginys nėra kenksmingas, bet netinkamai ruošiant gybus virsta nuodinguoju neurinu, galinčiu sukelti nervų sistemos sutrikimų. Dėl to grybų negalima laikyti metaliniuose induose, plastiko maišeliuose, ragauti nevirtų. Galima apsinuodyti: voveraitėmis, jei jos neužtektinai išvirtos; pasenusiomis skėtinėmis kiauliabudėmis. Jos valgomos tik jaunos, derinys su alkoholiu – nuodingas; per trumpai virtais kelmučiais.

 

…KAD 2025 M. HIPERTENZIJA SIRGS TREČDALIS ŽEMĖS GYVENTOJŲ?

‘vedijos mokslininkai apskaičiavo, kad 2025 m. per aukštas kraujospūdis vargins kas trečią žmogų. Medikams tai jau dabar kelia didžiulį nerimą, nes atitinkamai padaugės ir hipertenzijos komplikacijų – inkstų nepakankamumo, apakimo, silpnaprotystės, širdies ir kraujagyslių ligų. Juolab kad daugumos aukšto kraujospūdžio varginamų žmonių elgesys anaiptol ne pavyzdingas. Sergantiesiems hipertenzija kraujo spaudimą mažinančius vaistus tenka vartoti nuolat, o gydytojai pastebėjo, kad dauguma pacientų vaistų nebegeria, kai tik spaudimas normalizuojasi. Tiesa, baltaodžiai gali šiek tiek lengviau atsikvėpti: pasak prognozių, hipertenzijos atvejų labiausiai daugės tarp tamsiaodžių. Iš šalių, kurių gyventojus labiausiai pakirs hipertenzija, vardijamos Meksika, Paragvajus Venesuela, Kinija ir Indija.

…kad žmonės dažnai renkasi ne skanų, o sveiką maistą?

Špinatai, riebi žuvis ir brokoliai yra labiausiai nemėgstamų produktų sąrašo viršuje. Toliau vardijami svogūnai, grybai, kepenėlės, javainiai. Sąrašas sudarytas apklausus daugybę žmonių visame pasaulyje. Išnagrinėjus specialistų sudarytos anketos atsakymus paaiškėjo, kad milijonai žmonių valgo maistą, kurio nemėgsta. Per visą gyvenimą žmogus vidutiniškai suvalgo 4000 porcijų patiekalų,kurie jam neskanūs, bet laikomi sveikais. Mitybos specialistai įspėja, kad šitaip organizmo neapgausime: jei neskanu, tai ir naudos nebus jokios. Verčiau paieškoti, kuo pakeisti nemėgstamus produktus. Pavyzdžiui, jei neskanu špinatai, kuriuose gausu geležies, šio mikroelemento poreikį galima patenkinti valgant neriebios kiaulienos ar džiovintų abrikosų. Vertingų riebalų rūgščių, kurių yra riebioje žuvyje, galima gauti ir iš riešutų ar saulėgrąžų, sezamų, moliūgų sėklų. Beje, ši apklausa atskleidė ir gana juokingų dalykų. Pavyzdžiui, atsakinėdami, kas, jų nuomone, yra sveika, žmonės minėjo kuo mažiau termiškai apdorotą mėsą – esą joje išlieka daugiau vitaminų nei užtektinai iškeptoje. Arba kad skaisčiai raudonos spalvos dešra yra sveikesnė už rusvą..

…kad
bulvės, kuriose gausu organizmui kenksmingų nitratų, išvirusios įgauna melsvą atspalvį?

.ko netenki per vienerius metus?
Per metus iškrenta (ir, laimei, vėl atauga)   apie 50 000 plaukų. Kas dar? Neįtikėtina,    bet kas dieną vienas žmogus išskiria beveik 1 l seilių – per metus susidaro didžiulė   statinė. Liūdnas faktas – nuo 35-erių pradeda mažėti smegenų ląstelių. Per metus jų netenkame maždaug 2,5 mln.!  Piktnaudžiaujantieji alkoholiu jų netenka dar daugiau. Kasdien prakaituodamos išskiriame apie 0,5 I prakaito. Per 12 mėn. susidaro net 180 l. Jei sportuoji, prakaito išlieji dar daugiau. Skysčių netenki ir per inkstus: per metus vieno žmogaus šlapimo susidaro net 700 l. Bene mažiausias „nuostolis”, kurį patiri per metus, nagai. Eksperimentais nustatyta, kad per metus jie paauga vos 8 cm, vadinasi, nuolat darydamasi manikiūrą, maždaug tiek nagų ir netenki.

kaip patikrinti, ar indas tinka mikrobangų krosnelei?
indą įdėk į mikrobangų krosnelę, o į jį įstatyk stiklinę su vandeniu (jo įpilk apie 150 ml). Vienai minutei įjunk krosnelę didžiausiu galingumu. Jei po minutės vanduo stiklinėje bus įkaitęs, o indas išliks vėsus, mikrobangų krosnelei jis tinkamas. Jei įkaitęs ir indas, jo į mikrobangų krosnelę verčiau nekišk.

kaip atpažinti tikrą medų?

Perpilant natūralų medų į kitą indą susiformuoja kaupelis. Jei medus netikras, susidarys ne kaupas, o įdubimas. Jei pilamas medus rista iki plonyčio siūlelio, gali nė neabejoti – jis sumaišytas su cukraus sirupu arba bitės juo maitintos prieš pat medaus kopimą. Ar medus natūralus, galima nustatyti ir pagal svorį. Litras bičių -medaus sveria 1,42 kg. Sumaišytas su cukraus sirupu medus bus engvesnis. Tiksliai pasverti medų galite pasinaudoję šiomis elektroninėmis svarstyklėmis

…kad druska –
natūralus antidepresantas?
Ilgą laiką skelbę šukį, kad druska – tai „baltoji mirtis”, neseniai mokslininkai prabilo apie tai, kad druskos trūkumas kenkia ne mažiau nei jos perteklius. Tiesa, kol kas eksperimentai atlikti tik su pelėmis. Kai tik bandomieji gyvūnėliai pradėjo visiškai nebegauti druskos, mokslininkai pradėjo fiksuoti jų elgesio pokyčius. Iš pradžių pelytės tapo fiziškai pasyvesnės, vėliau išryškėjo depresijos požymių: jos nebesidomėjo nei anksčiau malonumą teikusiais užsiėmimais, nei aplinka. Eksperimentą atlikę mokslininkai mano, kad druskos trūkumas panašų poveikį gali turėti ir žmonėms. Tiesa, dauguma patiriame ne druskos trūkumą, o perteklių. Pasak statistikos, vienas žmogus per parą vidutiniškai suvartoja 10 g druskos -dvigubai daugiau nei mokslininkų rekomenduojama norma (4-6 g).

..kada vyras meluoja?

Klausyk ne žodžių-verčiau atkreipk dėmesį į kūno kalbą. Vyras meluoja, jei kasosi galvą, suraukia kaktą, tarsi įtemptai mąstytų, prisidengia ranka burną, liečia nosį ar, vengdamas išsiduoti, tik kilsteli ranką iki kaklo, nenori pažvelgti tiesiai į akis ar nusuka galvą į šoną, tegul tik truputį. Žinok, kad išraiška, kuri atspindi tikruosius jausmus, veide paprastai šmėsteli tik kelias akimirkas – netrukus kiekvienas žmogus „užsideda kaukę”. Tad jeigu tau svarbu žinoti, ar vyras sako tikrą tiesą, atidžiai stebėk jį nuo pat pirmųjų pokalbio akimirkų.

…KODĖL
SUNKU IŠLAIKYTI PUSIAUSVYRĄ?
Atsistok ant vienos kojos, pažiūrėk, kiek laiko gali išlaikyti pusiausvyrą, ir sužinosi, kaip sparčiai sensta tavo organizmas! Mančesterio (JAV) universiteto mokslininkai paskelbė atradę ryšį tarp gebėjimo išlaikyti pusiausvyrą ir organizmo senėjimo. Naudojantis šiuo paprastu metodu galima gana tiksliai prognozuoti, kaip, bėgant metams, silpnės protinės ir fizinės žmogaus galios. Pasak mokslininkų, pusiausvyrą valdančios smegenų dalys su amžiumi nyksta. Kaip sparčiai vyksta šis procesas, rodo laikas, kurį žmogus geba nejudėdamas išstovėti ant vienos kojos. Beje, pusiausvyrą galima lavinti (ypač jogos pratimais), vadinasi, ir senėjimo procesus šiek tiek pristabdyti…

..kad vaikai -ne šiltnamio gėlės?
Psichologai vienbalsiai tikina, kad perdėta tėvų globa gali turėti lemtingų pasekmių formuojantis vaiko asmenybei, ypač paauglystės laikotarpiu. Nuo visų pavojų vaiko neapsaugosi, tad tegul jis mokosi, kaip elgtis sudėtingose situacijose, antraip užaugs bailus, savimi nepasitikintis, bijantis rizikuoti žmogus. „Apsauginis skėtis”, kurį virš vaiko galvos laiko rūpestingi gimdytojai, ugdo nepasitikėjimą žmonėmis. Užaugęs mamyčiukas bus ne tik bailys – jį vargins neurozės, kitokie emociniai sutrikimai. Tegul vaikai gyvena savo gyvenimą, tegul kuria savo likimą. O tu rūpinkis svarbiausiu dalyku: kad jie mokėtų džiaugtis gyvenimu. Vaikai juk nėra mūsų nuosavybė. Mes galime tik duoti jiems savo meilę.

…kokia laimės paslaptis?

Vieno Kalifornijos universiteto psichologai paskelbė, kad laimės būseną galima dozuoti ir laimingam jaustis tiek, kiek tuo metu norisi. Tereikia pasinaudoti keturiomis laimės paslaptimis, kurios buvo atskleistos atlikus eksperimentą su savanoriais „laimės ieškotojais”

1. Dėkingumas. Neužtenka tik į kairę ir į dešinę švaistytis žodeliu „ačiū” (nors tai irgi nekenkia), reikia širdyje jausti tikrą dėkingumą. Nepamiršk, kad dėkoti galima ne tik žmonėms, padariusiems tau kokią paslaugą. Gali jaustis dėkinga už tai, ką turi, turėjai ar tikiesi turėti ateityje. Gali dėkoti Dievui ar likimui, gamtai ar visatai. Jei randi, kam ir už ką padėkoti, esi laiminga!

2. Optimizmas. Kol žmonės • ginčijasi, ar tai įgimta, ar įgyjama savybė, tu tiesiog pasistenk kuo dažniau pasidžiaugti. Jei nedžiugina dideli dalykai, džiaukis smulkmenomis – išsiskleidusiu astro žiedu, dailiai rudens nuspalvintu lapu ar tuo, kad gali užsiplikyti kvapnios arbatos puodelį.

3. Savų pasiekimų įvertinimas. Laimės pojūtį sustiprina tai, kad sugebi pastebėti, pasidžiaugti ir pagirti save, kai pasieki tai, ką buvai užsibrėžusi. Vienai tai gali būti išlyginta skalbinių krūva, kitai – apginta disertacija. Kiekvienai – savo!

4. Labdaringa veikla. Pasiklausyk, ką atsako savanoriai, kai jų klausia, kodėl nemokami gaišta savo brangų laiką. Tai suteikia neapsakomai daug laimės! Beje, psichologai irgi įrodė, kad labdaringa veikla padeda pamiršti savas bėdas ir stiprina laimės pojūtį.

Komentarai