Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Slidinėjimo Apranga

Carve *Explored*Slidinėjimo sezonas įsibėgėjo, o sportinių drabužių parduotuvėje jau prasidėjo nuolaidų vajus. Taigi pats metas pasidairyti naujos slidinėjimo aprangos ir prie jos derančių aksesuarų.

Jei esate bent kartą slidinėję kalnuose, sutiksite, kad tai – geriausias būdas pamankštinti kūną ir išvėdinti galvą. Neneigsime, šis malonumas nemažai kainuoja. Taupant slidinėjimo jrangą ir kai kuriuos aksesuarus galima išsinuomoti, bet be slidinėjimo drabužių niekaip neišsiversite. Perkant slidinėjimo drabužius, specialistai pataria netaupyti, nes nuo to priklauso judėjimo komfortas ir jūsų sveikata. Įsigiję kokybišką slidinėjimo kostiumą, tikrai nesigailėsite, nes jis laikys ne vienus metus. Abejojate, ar verta išlaidauti drabužiams, kuriuos galėsite vilkėti vos kartą per metus? Bet juk slidinėjimo apranga kuo puikiausiai tinka ir kitoms žiemos pramogoms, taip pat išvykoms Į gamtą šaltu oru. Kalnų slidinėjimo aprangą sudaro trys sluoksniai, kiekvienas jų atlieka tam tikrą funkciją.

■ Pirmasis sluoksnis – prie kūno prigludę apatiniai drabužiai, jie nematomi, bet be galo svarbūs. Apatinių funkcija – sugerti prakaitą ir perduoti drėgmę į išorinį sluoksnį. Slidinėjimui skirti apatiniai drabužiai dažniausiai siuvami iš sintetinių audinių. Naujausios technologijos leidžia sukurti laidžius orui, greitai džiūstančius audinius, kurie malonūs kūnui, nesukelia alergijos. Be to, šie audiniai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl net stipriai prakaituojant nėra nemalonaus kvapo. Kodėl netinka medvilniniai apatiniai? Nors medvilnė gerai sugeria drėgmę, jos neišgarina, o vilkint šlapius apatinius galima greitai peršalti.

■ Antrasis sluoksnis – tai viršutinių drabužių pamušalas ir užpildas arba izoliacinė medžiaga. Pamušalas turėtų būti pasiūtas iš tokio audinio, kuris praleidžia į išorę drėgmės garus. O izoliacinės medžiagos funkcija – palaikyti pastovią kūno temperatūrą: neleisti kūnui perkaisti ilgai judant ir staigiai atvėsti sustojus. Striukių ir kelnių pamušalas dažniausiai siuvamas iš neaustų audinių, o šiltinti naudojami pūkai iš sintetinio pluošto, kurių struktūra labai panaši į natūralių pūkų. Beje, sintetiniai pūkai šiltesni už natūralius, net išskalbus drabužj 15 kartų, praranda vos 10 proc. šildomųjų savybių. Nepirkite sinteponu pašiltintų slidinėjimo drabužių, nes ši medžiaga blogai praleidžia orą, bent kartą išskalbus, prastai šildo.

Trečiasis sluoksnis – tai viršutinis striukės ir kelnių audinys, kuris turėtų apsaugoti nuo išorės veiksnių: vėjo, šalčio bei drėgmės ir dar „kvėpuoti”, kad išgarintų lauk kūno drėgmę. Įprasti neperšlampami audiniai tam Les skieurs arriventnetinka, nes jie sulaiko drėgmę viduje. Tobulinant audimo technologiją, sukurta membraninių audinių, kurie gerai išgarina kūno drėgmę ir neleidžia išorės drėgmei prasiskverbti į vidų. Audinio atsparumo vandeniui ir oro pralaidumo rodikliai turėtų būti nurodyti gaminio etiketėje. Kuo jie aukštesni, tuo geriau.
Jei nesirengiate slidinėti ekstremaliomis oro sąlygomis, rinkitės striukę, kurios viršutinio audinio atsparumas vandeniui bent 5000 mm, oro pralaidumas 5000-10000 g/kv.mm/24 val.

Kalnų slidininkams siuvami ištisi kombinezonai arba kelnių ir striukės kostiumai. Kombinezonai buvo ypač mėgstami slidininkų, nes griūvant geriau apsaugodavo nuo sniego. Šiuolaikinių striukių vidinėje pusėje įsiūta susegama juosta saugo ne prasčiau. Nuo sniego taip pat saugo kelnės aukštu juosmeniu, dažnai jos siuvamos su plačiomis petnešomis. Jei striukė trumpoka, prie jos patartina derinti kelnes aukštesniu juosmeniu. Slidinėti vilkint dviejų dalių kostiumą patogiau, nes reikalui esant striukę galima nusivilkti.

Rinkdamasi slidinėjimo kelnes ar striukę, patikrinkite užtrauktukus. Striukės užtrauktukas turi būti uždengtas, kad neprapūstų vėjas. Kišenių užtrauktukai turėtų būti atsparūs vandeniui, lengvai atitraukiami ir užtraukiami. Striukės rankogaliai turėtų būti reguliuojamo pločio, užsegami, kad saugotų nuo sniego. Vidinė apykaklės pusė pasiūta iš švelnaus sintetinio audinio, kad netrintų veido odos. Taip pat patartume rinktis striukę su gobtuvu, jis tikrai pravers vėjuotą dieną.

Būtini aksesuarai
KOJINĖS

Kad apsiavus slidinėjimo batus pėdoms būtų šilta ir sausa, reikalingos specialios kojinės. Jos dažniausiai gaminamos iš natūralaus pluošto ir elastano arba lykros. Kokybiškos kojinės turi gerai praleisti drėgmę ir kuo mažiau sudrėkti. Rinkitės kojines, kurių pėdų galai, kulnai ir blauzdos yra tankesnio audimo, pašiltinti. Kojinės privalo pasižymėti antibakterinėmis savybėmis, kad būtų sunaikintos nemalonų kvapą sukeliančios bakterijos.

PIRŠTINĖS Slidinėjimo pirštinės skirtos apsaugoti rankas nuo šalčio ir sužalojimų. Jos turėtų būti pasiūtos iš patvaraus, vėjui ir drėgmei nepralaidaus audinio, pašiltintos drėgmę išgarinančia medžiaga, bet ir gana lanksčios, su specialiomis kilpelėmis ant riešo, kad nusimovusi nepamestumėte. Atkreipkite dėmesj, kokia medžiaga apsiūti pirštinių delnai ir pirštų galai: ji turėtų būti tvirtesnė, neslysti. Pirštinių galai turėtų būti ilgesni ir platesni, kad užsimautų ant striukės rankovių, suveržiami ties riešu. Yra ir kumštinių slidinėjimo pirštinių. Tokias rinkitės, jei nuolat šąla rankos.

KEPURĖ
Daugiausia kūno šilumos išgarinama per galvą, todėl slidinėdama šaltesniu oru be kepurės tikrai neišsiversite. Rinkitės ne per daug šiltą, megztą arba pasiūtą iš tokio audinio, kuris nedirgintų odos.

Jump !Jei slidinėjate su šalmu, kepuraitė turėtų būti kuo plonesnė. Itin šaltą, vėjuotą dieną taip pat pravers slidinėjimo kaukė. Šiltesniu oru pakaks galvos juostos arba ausinių. Kaklą galima apsukti šaliku, bet kur kas patogiau mūvėti per galvą užmaunamą minkšto audinio movą.

AKINIAI Net slidinėjant apniukusią dieną patartina dėvėti specialius slidinėjimo akinius, apsaugančius akis nuo UV spindulių. Tiks akiniai, kurių stiklai pagaminti iš po-likarbonato, jie tvirtesni ir saugesni nei plastmasiniai. Akinių rėmeliai ir stiklai turi būti lankstūs. Taip pat svarbu, kad akiniai turėtų apsaugą nuo rasojimo, gerai priglustų prie veido, bet nespaustų ar netrintų. Nesigailėsite įsigijusi akinius su keičiamais skirtingų spalvų stiklais. Vieni tiks saulėtą, kiti apniukusią dieną ar esant rūkui, treti – slidinėti sutemus.

ŠALMAS Kanadoje atliktas tyrimas parodė, kad slidinėjant su šalmu net 35 proc. sumažėja galvos traumų rizika. Šalmas taip pat apsaugo nuo rimtų kaklo traumų. Priminsime, kad kai kuriuose Vakarų Europos slidinėjimo kurortuose jaunesniems nei 14 m. vaikams slidinėti be šalmų griežtai draudžiama. Tinkamai parinktas šalmas neturi spausti galvos, bet negali būti ir per daug laisvas. Taip pat svarbu, kad nugaroje jis neliestu kaklo.

Komentarai