Ką Dovanoti Per Kalėdas?
Per žiemos šventes dažniausiai skubame pradžiuginti artimuosius ir išpuošti kiekvieną namų kertelę. Todėl beatodairiškai perkame viską, kas po ranka papuola, o prekybininkai trina rankas skaičiuodami išaugusį pelną. Ar būtina išlaidauti beverčiams niekučiams, jei, tikėtina, po savaitės kitos jie atsidurs šiukšlyne?
Mažinkite vartojimą
Taip ir sutaupysite, ir prisidėsite prie atliekų kiekio mažinimo. Kiekvieną kartą užsukusi į prekybos centrus pirkti kokio nors niekučio, paklauskite savęs: ar man tikrai reikia dar vienos kalėdinės staltiesės, dar vieno rinkinio žaisliukų ir lempučių, o mamai – jau šeštus metus dovanojamos žvakidės? Apie per šventes išaugantį vartojimą liudija ir tai, kad gruodžio pabaigoje pastebimai padaugėja darbo gyventojų šiukšles išvežančioms bendrovėms, o rūšiavimo konteineriuose popieriaus ir plastiko atsiranda net 16 proc. daugiau.
GALVOKITE APIE GAMTAI ŽALOS NEDARANČIAS KALĖDINES DOVANAS.
Jeigu turite energijos, iš namuose esančių medžiagų sukurkite artimiesiems po malonų mažmožį. Arba pagalvokite, kur galėtumėte įsigyti perdirbtą, bet žmogui tikrai reikalingą daiktą. Žinokite, kad prieš šventes didžiuosiuose miestuose organizuojama daugybė renginių, juose lankantis galima pasidalyti idėjomis, pasidaryti įvairiausių grožybių. Jeigu savo kūrybinėmis galiomis nepasitikite, neprašausite pro šalį dovanodama valgomą daiktą. Tiks laikantis sąžiningos prekybos principų pagaminta ekologiška kava, kakava, pačios iškeptas ir dailiai supakuotas pyragas ar sausainiai, net konservuotos naminės gėrybės, užrištos iš servetėles pagamintu dekoratyviu „dangteliu“.
DOVANOKITE KĄ NORS ŽALIA.
Išreikšite savo požiūrį į kalėdinę karštinę, galbūt net paskatinsite artimuosius labiau domėtis ekologijos idėjomis. Energiją taupančios lemputės, daugkartinės baterijos, ekonomiškos dušo galvutės, aplinkai nekenkiantys ekologiški skalbikliai ir prausikliai, sveikatą tausojantis klevų sirupas, naudinga šviečiamojo pobūdžio ekoatmintlnė ar leidinys „Grynas“ galbūt paskatins juos peržvelgti vertybes ir pakeisti įpročius.
RINKITĖS EKOLOGIŠKESNES PAKUOTES
Be abejo, žėrintys ir patogūs maišeliai su besišypsančiais nykštukais ir elniukais atrodo labai gražiai. Tačiau, išpakavus dovanėlę (ypač nekantriais mažųjų pirščiukais), jie greičiausiai atsidurs šiukšlyne – juk Kalėdų simboliais iliustruotų maišelių per gimtadienį neneši. Dovanojamus daiktus dėkite į stilingus popierinius maišelius ir perriškite dailiu kaspinėliu. Jį atkirpkite nuo pabodusio šilkinio sijono ar palaidinukės. Stilingai įpakuoti dovanėlę galima ir į seną audinio atraižą, pernykščio kalendoriaus lapą ar originaliai įdėti į stiklainį su sniego gniūžtes imituojančiais vatos gumulėliais.
PASIGAMINKITE EGLUTĖS PUOŠMENŲ
Ant žaliaskarės sukabinti pačių megzti meškiukai, snaigutės, sniego gniūžtės ar imbieriniai paukščiukai akį ir sielą džiugins ne mažiau nei žėrintys kiniški niekučiai. Gal net labiau – juk viskas buvo gaminta kruopščiai, su meile, į darbą įtraukti ir šeimos nariai: vyras, vaikai, seneliai. O tai per šventes suartina kur kas labiau nei dovanų čekis. Puošmenų eglutei galite įsigyti iš įvairius gamtos ir socialinius projektus remiančių paramos organizacijų.
KEISKITE TRADICIJAS.
Nuo tarybinių laikų visiems, ką pažįstate, siunčiamus atvirukus keiskite elektroniniais sveikinimais. Pas netoliese gyvenančius draugus užsukite ir padovanokite šiltą bučinį, kelis nuoširdžius žodžius. Patikėkite, kartais tai pradžiugina šimtą kartų labiau nei Senekos sentencijos prašmatniame atviruke. Na, nebent tas atvirukas būtų padarytas jūsų pačios.
EGLUTĘ RINKITĖS PROTINGAI.
Pavyzdžiui, įsodintą į vazoną, – po švenčių galėsite persodinti į pievelę šalia namų ar nuvežti į sodybą. Žinokite, kad atvežtinių eglučių kelias iki pirkėjo daug tolimesnis, vadinasi, ir aplinka joms atgabenti buvo labiau teršiama. Pagalvokite Ir apie tai, kad dailią eglutę galite pasigaminti iš medžio šakelių, skiautinių.