DAŽAI–SIENŲ DAŽYMAS
Dažų pasiūla parduotuvėse dabar tokia didelė, kad sunku net išsirinkti, kokios firmos ir sudėties dažus pirkti. Kad susivoktumėte, kokie dažai atitiks jūsų poreikius, atsakykite į du klausimus: kam jie reikalingi (vidaus ar lauko darbams) ir kokios medžiagos paviršius bus dažomas? Specializuotos parduotuvės siūlo:
■ grynus akrilinius dažus (atsparius atmosferos poveikiui, nepralaidžius vandeniui, gerai tonuojamus, numatytus daugiausia lauko darbams);
■ akrilinius dažus, pagamintus latekso pagrindu;
■ latekso dažus;
■ vandens emulsijos dažus (palyginti pigius, greitai džiūstančius, atsparius ugniai, pralaidžius oro ir vandens garams, vienodo, matinio blizgesio);
■ vandens emulsijos dažus, pagamintus latekso rišamosios medžiagos pagrindu (atsparius atmosferos poveikiui, gerai padengiančius, tinkamus ir vidaus, ir lauko darbams);
■ vandens emulsijos dažus, pagamintus polivinilacetato rišamosios medžiagos pagrindu (pralaidžius garams ir atsparius dilimui);
■ vandens emulsijas, pagamintas dirbtinių silikoninių dervų pagrindu (atsparias, gerai padengiančias, vandenį atstumiančias).
Reikėtų atkreipti dėmesį į dar kelis dalykus: dažų kokybę (ar dažai yra sertifi-kuoti toje šalyje) ir jų ekologiškumą (ar džiūvimo ir eksploatavimo metu jie neišskiria sveikatai žalingų garų). Labai svarbus ir dažų atsparumas drėgmei, saulės spinduliams ir nusitrynimui (po kiek laiko normaliomis eksploatacijos sąlygomis paviršių reikės vėl perdažyti), taip pat dažų džiūvimo trukmė ir tai, ar nudžiūvęs paviršius bus matinis, blizgantis ar grūdėtas. Kadangi ką tik nudažytas paviršius po kurio laiko susitepa – ypač vietos prie elektros jungiklių, – rinkitės tokius dažus, kuriuos lengva nuvalyti. Lengviausiai nuvalomas pusiau matiniais akriliniais dažais, pagamintais latekso pagrindu, nudažytas paviršius; grynai matinį paviršių bus sunku nuvalyti. Labai blizgantys dažai yra lengvai nuvalomi, bet negražiai atrodo. Optimaliausia rinktis vadinamuosius „kiaušinio lukšto“ (pusiau matinio blizgesio) dažus, nes juos galima plauti įprastinėmis plovimo priemonėmis.
Jei tenka perdažyti jau anksčiau dažytą sieną, svarbu išsiaiškinti, kokiais dažais ji prieš tai buvo dažyta. Jei siena buvo dažyta latekso akriliniais dažais, paviršių nuplaukite tik tokia plovimo priemone, kuri pašalina riebalus, užtepkite plyšius glaistu, nušlifuokite švitriniu popieriumi ir vėl nudažykite tais pačiais dažais. Jei siena buvo nudažyta alkidiniais (aliejiniais) dažais, tada blizgantį paviršių šveiskite švitriniu popieriumi arba metaliniu šepečiu tol, kol paviršius pasidarys matinis. Taip paruoštą galėsite perdažyti aliejiniais dažais. Bet jei ketinate dažyti latekso akriliniais dažais, paviršių prieš dažant reikės ne tik nušlifuoti, bet ir nugruntuoti specialiu gruntu. Kalkiniais arba kreidiniais dažais nudažytą paviršių reikės gruntuoti kalkes izoliuojančiu gruntu arba senuosius dažus visiškai nuplauti.
Labai drėgnoms patalpoms dažyti dažniausiai naudojami vandenyje netirps-tantys dažai. Jais gausite matinį arba blizgantį paviršių. Aliejiniai ir emaliniai dažai bei lakai taip pat tinka mediniams apvadams dažyti. Medinėms lauko sienoms dažnai naudojami ne tik dekoratyvinei medienos apdailai skirti dažai, bet ir tokie, kurie pabrėžia medienos natūralią faktūrą ir apsaugo pačią medieną, t. y. atlieka antiseptines funkcijas (Pinotex, Kofadex). Pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo tendencija dažyti sienas struktūriniais dažais – tai reiškia, kad pasitelkus įvairius instrumentus ir dažymo techniką, suformuojamas dekoratyvus reljefinis paviršius. Kai kurios firmos jau parduoda gatavus, naudoti tinkamus struktūrinius dažus, pavyzdžiui, Skalflex, o į Vivacolor dažus dar reikia dėti miltelių pavidalo priedo.
Jei jau išsirinkote dažų rūšį, apskaičiuokite, kiek jų reikės. Kadangi dauguma prekyboje esančių dažų jau paruošti naudoti, o jų išeiga nurodyta ant pakuotės, padaryti tai bus nesunku.
Jei remiate „žaliuosius“, pirkite dažus, kurie mažiau kenksmingi sveikatai ir nežaloja gamtos. Žalia gėlė ant pakuotės yra aplinkos apsaugos ženklas. Ekologinis ženklas „Žydrasis angelas“ skirtas high-solid (kietiems) ir vandenyje tirpstantiems dažams bei lakams. Jis rodo, kad šioje medžiagoje, palyginti su kitomis, yra labai maža kenksmingų medžiagų koncentracija. High-solid lakų sudėtyje yra daug mažiau organinių skiediklių negu daugumoje įprastinių lakų, be to, į juos įmaišyta naujų rišamųjų medžiagų, pagamintų iš augalinio aliejaus. Toks derinys atitinka aukščiausius aplinkos apsaugos kriterijus. Bio pin natūralių statybinių dažų pagrindą sudaro bičių vaškas, natūralios dervos, augaliniai aliejai ir mineralų pigmentai. Šie dažai gaminami vandens pagrindu ir neturi kenksmingų skiediklių, lengvai padengia paviršių ir turi nestiprų, natūralų kvapą.
Dažų pasirinkimas
Kiekviena spalva švyti savaip, ir tai daro poveikį beveik kiekvieno žmogaus pojūčiams, nuotaikai ir net fizinei savijautai, todėl svarbu gyvenamosioms patalpoms pasirinkti suderintus spalvų tonus. Nuo jų priklauso ne tik patalpos jaukumas; ją gali ir vizualiai padidinti arba sumažinti, padaryti šiltesnę arba vėsesnę, sukurti romantišką, atpalaiduojančią arba neutralią atmosferą. Be to, prieš dažant reikėtų spalvas suderinti su baldais, kilimu ir kitais interjero elementais. Erdvinę vienovę pasieksite, nudažydami visas gyvenamąsias patalpas giminingų spalvų tonais. Pasižiūrėkite, kaip atrodys patalpa, jei į ją vedančios durys bus atidarytos, – dviejų kambarių kontrastuojančios spalvos gali erzinti.
Jei patalpos dažymui pasirinksite panašias spalvas, sutinkamas ir gamtoje -šviesaus dangaus virš galvos ir smėlio, samanų, žolės po kojomis, – tai beveik neklysdami sukursite malonią atmosferą. Žinoma, svarbu ir žmogaus skonis bei jo stiliaus pajautimas.
Patalpa, nudažyta šviesiai, tarsi padidėja, o baltos lubos vienodai atspindi šviesą.
Patalpoms, kurių langai išeina į šiaurės pusę arba išorinės sienos yra šaltos, tiktų šilti tonai, nes jie daro šilumos ir jaukumo įspūdį, aktyvina nervų sistemą.
Didelėms patalpoms dažyti geriausiai tinka gelsvi, žalsvai pilki arba melsvai pilki tonai, o pagalbinėms patalpoms (prieškambario, koridoriaus, vonios kambario, verandos) – ryškesnės spalvos, kontrastiškesni deriniai.
Patalpai, kurioje būnate ilgai, pavyzdžiui, gyvenamajam kambariui, nereikėtų rinktis labai ryškios spalvos, nes ji ne tik greitai nuvargina akis, bet neigiamai veikia ir psichiką. Beje, akis greičiausiai nuvargina raudona ir violetinė spalvos.
Vaikų kambariui pasirinkite ramesnę spalvą, nes ryškios atbukina vaiko dėmesį. Natūralų jų polinkį į tokias spalvas geriau kompensuokite išraiškingomis interjero detalėmis.
Oranžine arba raudona spalva nudažytos lubos siaurą ir aukštą patalpą tarsi pažemina.
Matinis paviršius daro ramaus, lygaus dažymo įspūdį, o blizgantis – nevienodai atspindi šviesą, išryškindamas visus nelygumus ir defektus.
Jei patalpa ilga ir siaura, ją tariamai sumažinsite, galinę sieną nudažydami ryškesne, pavyzdžiui, oranžine arba raudona spalva, o kitas – šviesesniais, ramesniais, šaltesniais tonais.
Rinkdamiesi spalvą iš katalogo, turėkite galvoje, kad ja nudažytas didelis plotas gali atrodyti kitaip. Tai priklauso ne tik nuo paviršiaus dydžio, bet ir nuo to, kaip krinta šviesa nuo lango. Todėl prieš užsisakydami dažus pirmiausia sumaišykite minimalų jų kiekį, nudažykite kelis sienos plotelius ir tik tada, kai bus aišku, kad pasirinkote tą tikrąjį toną, užsisakykite visą būtiną kiekį. Dėmesio! įvairių dažų gamintojų spalvų tonai skiriasi, todėl užsirašykite dažų indeksą ir įmonę, jei prireiktų tą patį atspalvį užsisakyti vėl.
Sienų ruošimas dažymui
Jei sienos yra nelygios, jas reikia nugludinti, t. y. nuglaistyti. Jau paruošto naudojimui sienų glaisto galima nusipirkti parduotuvėje. Jis maždaug 1 mm storio sluoksniu tepamas ant sudrėkinto tinko ir išlyginamas. Jeigu esate numatę dažyti šviesesniais, negu buvo, dažais, į gruntinius dažus įmaišykite baltų dažų pigmento. Kai glaistas nudžius, jį švitriniu popieriumi nušlifuokite. Jei šitaip paruošite visą sieną, galėsite ją dažyti be gruntavimo. Nenuglaistytas sienas reikės gruntuoti, t. y. paruošti gludų paviršių, kad sienos dažai gerai sukibtų su pagrindu ir gruntiniais dažais. Dažykite tik tada, kai gruntiniai dažai bus visiškai išdžiūvę.
Dažymas
Jei dažai yra švieži, jais galima dažyti iš karto. Jeigu jie pastovėję ir apsitraukę plėvele, tada peiliu atstumkite plėvelę nuo indo sienelių ir dažus perkoškite per sietą. Dažoma teptuku, voleliu arba purkštuvu. Teptuku daugiausia dažomi langų rėmai, įstiklintų durų lentjuostės ir kt. Siauras volelis tinka durims dažyti, platesnis – sienoms ir luboms. Purkštuvas naudojamas luboms dažyti, kai dažoma vandeniu skiedžiamais ir vandeninės emulsijos dažais.
Dažymas teptuku
Teptukas būtinai turi būti švarus. Naujas teptukas ir taip švarus, bet jei naudositės senu, šerius palankstykite ir patrinkite pirštais.
Teptuką į dažus įmerkite (^A šerių ilgio) vertikaliai. Traukdami lauk, švelniai prispauskite jį prie indo sienelės, kad nulašėtų nereikalingi dažai.
Dažydami laikykite teptuką maždaug 45° kampu nuo paviršiaus. Dažus tepkite vienodais ilgais potėpiais, vis kitu sluoksniu uždengdami ankstesnįjį.
Nuo storesniu sluoksniu nudažytų vietų dažus teptuku perkelkite į nenudažytas arba ploniau nudažytas vietas. Tačiau labai dažnai taip nedarykite – daug kartų stengiantis išlyginti, paviršiuje liks ruožai, nes iš dažų išgaruoja skiediklis.
Kad dažų sluoksnelis pakraščiuose būtų plonas ir gerai susilietų su greta esančiais dažais, švelniai vis paspauskite teptuką.
Dažydami sieną dviem spalvomis, sujungimo vietoje priklijuokite izoliacinę juostą. Kol dažai nenudžiūvę, juostą nuimkite – sujungimo vieta bus lygi.
Dažymas voleliu
- Jei volelis nenaujas, jį nuvalykite – įmerkite į švarų vandenį (jeigu dažysite aliejiniais dažais). Paskui volelį kruopščiai nusausinkite, ritinėdami jį per sausą, gerai sugeriančią medžiagą.
- Kad volelis persisunktų dažais, du tris kartus jį paritinėkite specialioje vonelėje. Volelis turi būti prisisunkęs dažų, bet tik tiek, kad jie nelašėtų.
- Visus kampus ir sujungimo vietas teks dažyti teptuku, nes voleliu jų nepasieksite.
- Didelius plotus (pavyzdžiui, lubas) vizualiai padalykite į mažesnius plotelius po vieną arba du kvadratinius metrus ir kiekvieną jų dažykite atskirai. Lubas dažykite pagal plotį – nuo vieno krašto iki kito.
- Sienas dažykite pradėję nuo grindjuostės, volelį ritindami nuo apačios į viršų. Jei lubos labai aukštos, sienos plotą santykinai padalykite horizontaliai per pusę.
- Potėpis turi būti vienodas, mažiausiai 50-60 cm ilgio.
Dekoratyvinis dažymas
Si kadaise plačiai taikoma, bet laikui bėgant primiršta dažymo technika mūsų dienomis išgyvena renesansą. Tiesa, norint ja pasinaudoti, reikės kūrybiškumo, drąsos ir pasitikėjimo savo jėgomis. Pirmiausia išbandykite šią dažymo techniką ant mažo paviršiaus.
Įsigykite kokį nors „instrumentą“ – dažymo pirštinę, odinių juostelių ritinėlį, apdailos šepetį, kempinę arba volelį. Avikailio voleliu sieną padenkite pagrindo dažais (vandens emulsija), kuriems džiūstant susidarys blizgantis it šilkas paviršius, ir palikite per naktį nudžiūti. Kitą dieną drėgna apdailos kempine vienodais potėpiais padenkite dažais sieną. Panašiai darykite ir su apdailos pirštine – užsimovę ją ant rankos kaip paprastą pirštinę, įmerkite į dekoratyvinius dažus ir dažykite sieną dekoratyviniu dažymu.
Apdailos šepečiu galima padaryti stilingus dekoratyvius brūkšnius. Į dekoratyvinius dažus įmerkite tik šepečio šerių galiukus ir nevienodais potėpiais įžambia kryptimi braukite per sieną. Kad atrodytų harmoningai, įžambias juostas dažykite šviesos kritimo kryptimi.
Dekoratyvinis dažymas su efektiniais dažais taikomas tinkui, tapetams arba kitoms šiek tiek reljefinėms sienų apdailos medžiagoms. Pasinaudoję medine lazdele, paruoškite efektinius dažus iki naudojimui tinkamos konsistencijos taip, kaip parašyta pakuotės pateiktoje instrukcijoje. Pirmiausia nudažykite sieną fono dažais – baltais arba tonuotais – ir palikite per naktį nudžiūti. Kitą dieną padenkite ją efektiniais dažais: paruoštą mišinį voleliu arba teptuku tepkite kuo plonesnių sluoksneliu. Išdžiūvęs želės sluoksnis persišviečia, todėl bus matyti tik efektiniais dažais padarytas raštas. Kai siena visiškai išdžius, defektus pataisykite mažu teptuku.
Pastaruoju metu madingi dekoratyviniai sienų lipdukai, kuriuos galite bet kada nuimti ir pakeisti kuo nors kitu.