Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

6 Mitai Apie Alkoholį

1 PRANCŪZAI GERIA KASDIEN IR YRA SVEIKI

sundownerViena priežasčių, kodėl alkoholio vartojimo nevertiname taip rimtai, kaip derėtų, yra nepagrįstas žavėjimasis prancūzų gėrimo tradicijomis. Kaip žinoma, alkoholis Prancūzijoje vartojamas itin rafinuotai, o vaikai prie alkoholio pratinami pamažu, nedideliais kiekiais duodant jiems vyno. Ir jokio girtaujančio, vemiančio jaunimo. Ir vis dėlto pasigėrėjimo vertas prancūziškas maistas, kinas ir mada, tačiau ne alkoholio vartojimo tradicijos. Alkoholio vartojimo iš prancūzų nėra ko mokytis: nuo kepenų ligų jie miršta beveik dvigubai dažniau nei, pavyzdžiui, britai, be to, šioje šalyje nepaprastai aktuali priklausomybės nuo alkoholio problema. Taigi gersite kaip prancūzas – mirsite kaip prancūzas.

2 RAUDONASIS VYNAS NAUDINGAS SVEIKATAI

Kad raudonojo vyno vartojimas ilgina gyvenimą, yra mitas. Tai netgi blogiau nei pilna burna kimšti šokoladiniu kremu apteptus ir „M &Ms“ pabarstytus biskvitinius sausainius ir teisintis, kad šokolade gausu antioksidantų, slopinančių laisvųjų radikalų susidarymą organizme.

Tiesa ta, kad tiek vynas, tiek šokoladas yra tiesiog malonaus skonio menkavertis maistas, kuris gyvenimą veikiau sutrumpins nei pailgins. Neatleistina klaida laikyti raudonąjį vyną stebuklingu eliksyru ir mėgautis juo dažniau nei retsykiais. Tiesa, kai kuriomis studij omis išties įrodyta, kad nedideliais kiekiais vartojamas alkoholis gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, tačiau pasidomėjus paaiškėtų, kad tai skiriama tik vyresniems nei keturiasdešimties metų vyrams, o moterys sveikatos sutrikimais mažiausiai rizikuoja apskritai nevartodamos alkoholio.

3 AŠ GERIU NEDAUG

• Apie alkoholio vartojimą dideliais kiekiais girdime dažnai, tačiau nedaugelis žino, kad Jungtinės Karalystės karališkojo psichiatrijos koledžo specialistai dideliu alkoholio kiekiu laiko vienos suaugusios moters per dieną suvartotas tris 125 ml vyno taures. Reikėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad alkoholio vartojimas dideliais kiekiais ir alkoholizmas yra du skirtingi dalykai. Alkoholikui nereikia daug alkoholio, jam tiesiog reikia alkoholio. Gausiai geriantys asmenys neretai smerkiami dėl netinkamo elgesio, tačiau tai, kad dar gebate pastovėti ant kojų, nebūtinai reiškia, jog nekenkiate sveikatai.

4    JEI PAAUGLIAMS DRAUSI  VARTOTI ALKOHOLĮ JIE TIK DAR DAUGIAU GERS

Nemaža dalis visuomenės leidosi įtikinama, kad j ei namuose vartoj amas alkoholis, vaikams taip pat turi būti leidžiama jo paragauti. Iš tiesų vaikai linkę perimti tėvų nuostatas ir vertybes, taigi jei alkoholį toleruos tėvai, nieko smerktina dėl to neįžvelgs ir vaikai. Kaip anksti vaikas pradės gerti bei kaip dažnai ir kiek jis gers, nemažai priklauso nuo jo tėvų. Tėvų nepritarimas alkoholio vartojimui vaikui yra teigiamas pavyzdys. Populiarus įsitikinimas, neva draudžiant vartoti alkoholį vaikui jis tampa paslaptinga pagunda, yra mažų mažiausiai naivus: alkoholio yra visur, jis pigus ir nesunkiai prieinamas. Kai JAV amžius, kurio sulaukus leidžiama legaliai įsigyti alkoholio, visose valstijose buvo padidintas iki 21 -erių, lobistai įspėjo apie gresiančią priešišką reakciją, tačiau j os taip ir nesulaukta. Sulaukta kai ko kita: pastebimai sumažėjo alkoholio vartojimas ir, kaip galima numanyti, išvengta daugybės mirčių.

Naujosios Zelandijos ministro pirmininko vyriausiojo patarėjo mokslo klausimais ataskaitoje nurodoma, kad amžiaus, kurio sulaukus leidžiama legaliai įsigyti alkoholio, padidinimas iki 21 metų bei alkoholio branginimas yra vienos efektyviausių priemonių su alkoholio vartojimu susijusioms problemoms spręsti. Vaikams privalu demonstruoti nepritarimą svaigalų vartojimui, nes vertybių perėmimas yra nesąmoningas procesas.

5  JEIGU TAI NEKENKIA VYRAMS

Mergaitėms ir suaugusioms moterims derėtų žinoti, kad moters kiaušialąstė yra viena ilgaamžiškiausių organizme, o neseniai nustatyta, jog alkoholio vartojimas turi jai neigiamos įtakos. Svaigalai taip pat itin žalingi moters psichikai, be to, gėrimas gyvenimą joms trumpina labiau nei vyrams. Esama ir daugiau neteisybės: moters organizme gaminama mažiau alkoholį apdoroti padedančių enzimų, todėl svaigalai žalingesni jų vidaus organams, ląstelėms bei kūno audiniams. Jau nekalbant apie tai, kad alkoholio varto-j imas moteriai labai padidina riziką būti išprievartautai, neplanuotai pastoti bei susirgti klinikine depresija.

Visi minėti teiginiai reiškia ne ką kita, o tai, kad mergaitėms ir moterims alkoholio vartojimas yra nepalyginti pavojingesnis nei vyrams. Mergaitės privalo būti informuotos, kokią žalą patiria išgerdamos vieną ar keletą taurių, ypač jei tai daroma dažnai.

6 LEIDIMAS VAIKUI SAIKINGAI IŠGERTI UGDO SVEIKĄ POŽIŪRĮ Į ALKOHOLĮ

Net medikai ilgą laiką tikėjo, kad geriausias būdas užkirsti kelią vaiko piktnaudžiavimui alkoholiu yra nuo mažens mokyti jį, kaip derėtų gerti. Tuo tikintys tėvai perka alkoholio mažamečių atžalų gimtadienio vakarėliams, vedasi vaikus į barus ir pietauj ant įpila vyno, manydami, kad tai paskatins vaiką ateityje gerti saikingai ir atsakingai. Tačiau jau gana seniai įrodyta, kad net labai mažas alkoholio kiekis gali negrįžtamai sutrikdyti biocheminius ir neurologinius mažamečio organizmo procesus. Neseniai atliktos studijos rezultatai liudija, kad alkoholio vartojimas (net ir labai mažais kiekiais) esant labai jauno amžiaus tik padidina tikimybę ateityje vaikui tapti alkoholiku, rūkaliumi ir netgi narkomanu. Kuo ilgiau vaikas nevartoja alkoholio, tuo mažiau tikėtina, kad ateityje jis turės su svaigalų vartojimu susijusių problemų bei patirs sveikatos sutrikimų. Alkoholio vartojimas esant jauno amžiaus gali išmokyti smegenis mėgautis svaigalų poveikiu ir paskatinti priklausomybę. Suaugusieji neretai labiau j audinasi dėl to, kad vaikai pastebės geriančius tėvus, ignoruodami faktą, j og svarbiausia yra pačios cheminės medžiagos patekimas į organizmą.

Formaliai vaikai pripažįstami suaugusiais sulaukę 18 metų, tačiau jų smegenys vystosi iki 25-erių. Iki to laiko kiekvienas sukrėtimas gali fiziškai paveikti smegenis – jų dydį, struktūrą ir funkcijas. Beje, visai saugūs negali jaustis ir suaugusieji: neseniai atlikta studija, kurios metu buvo tiriama daugiau nei 1,8 tūkst. suaugusių asmenų, parodė smegenis esant tuo mažesnes, kuo daugiau vartojama alkoholio. Dar viena gera ir kartu bloga naujiena -vaikų požiūris į alkoholį formuojasi dar gerokai iki jiems gimstant. Tyrimais įrodyta, kad nėštumo laikotarpiu gėrusių motinų kūdikiai daug labiau rizikuoja ateityje tapti alkoholikais.

Komentarai

Comments are closed.