Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Paveikslai namų interjere

Interjero specialistai tikina, kad namai be paveikslų ar nuotraukų – negyvi, beveidžiai. Tačiau kaip surasti jiems tinkamiausią vietą, pakabinti taip, kad namus puoštų, o ne kurtų juose chaosą?

Tinkama vieta, aukštis

Tapybos, grafikos darbus, nuotraukas patartina kabinti taip, kad paveikslo arba jų grupės centras būtų maždaug stovinčio žmogaus akių lygyje. Be abejo, jeigu patinka, paveikslus gali kabinti ir palubėje, tačiau į juos teks žiūrėti užvertusiai galvą – tikrai jausi diskomfortą.  Jeigu nenori gręžti sienos, paveikslus padėk ant specialių stovų -tikrai trauks akį.

Jeigu kambarys šviesus, erdvus, o ant grindų neketini kloti margų kilimų, vieną ar kelis paveikslus gali padėti ir ant žemės. Svarbiausia, kad jų neužstotų baldai ir sumanyta kompozicija nenukentėtų dėl neatsargumo.

Naudinga žinoti
■ Namams puošti rinkis tik tokius paveikslus, į kuriuos būtų gera žiūrėti. Garsių autorių, puikiai derantys prie interjero, bet širdžiai nemieli meno kūriniai namų nesušildys.
Aliejumi tapytus paveikslus geriau kabink taip, kad ant jų nekristų tiesioginė šviesa, antraip blizgės, bus sunku įžiūrėti vaizdus.

■ Akvareles, pasteles ir grafikos darbus taip pat būtina saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių, nes jie ne tik blukina spalvas, bet ir naikina popierių. Be to, šiuos darbus patartina įrėminti su stiklu, kuris apsaugos ir nuo dulkių, ir nuo drėgmės.

Geriausia – paveikslus grupuoti
■ Ankštoje patalpoje vienas arba du didesni paveikslai atrodys geriau nei vienas ar keli maži. Puikia atrodytų diptikas arba triptikas.

■ Lengviausia suderinti panašios tematikos paveikslus, pavyzdžiui peizažus, augalų motyvus arba tokius, kuriuos vienija spalva rėmų dydis ir forma, rėminimo būdas (su fonu arba be jo, su rėmais arba be jų). Tarp paveikslų būtinai palik tarpus, geriausia-vienodo pločio, kad paveikslai kompozicijoje nepradingtų. Be to, stenkis viską suderinti taip. kad tamsiausi, margiausi paveikslai būtų centre, o ne viršuje, apačioje ar šone.

Paveikslai atrodys harmoningai jei juos kabinsi laikydamasi tam tikros tvarkos, pavyzdžiui, sudėliosi Į kvadratą arba stačiakampį. Taip pat gerai, jeigu sutaps viršutinė arba  apatinė rėmų linijos. Paveikslų kabinimo būdą (simetriškas arba asimetriškas, vertikalus arba horizontalus) pasirink atsižvelgdama į patalpos dydį ir aukštį. Taip pat į tai, kaip išdėstyti baldai, ar jų yra daug.

Jeigu ant vienos sienos nori kabinti ir paveikslų, ir nuotraukų, ir veidrodžių, laikrodžių, arba kitokių sienos puošmenų arba  skirtingų formų rėmuose (stačiakampiuose, kvadratiniuose, apskrituose) įrėmintus kūrinius, pamėgink sukomponuoti juos į vieną grupę, kad atrodytų kaip vientisas akcentas.

Kelios taisyklės

Jeigu meno kūriniais ketinate puošti sieną virš sofos, komodos ar fotelio, laikykikitės paprastos taisyklės: paveikslas arba jų kompozicija turėtų būti siauresnė už baldus.
Paveikslai bus gerai matomi, jei kabinsi juos kontrasto principu: ant tamsios sienos – šviesius, o ant šviesios – tamsius.

Nespalvotas nuotraukas geriau kabink išvis be  rėmų arba juos parink kuo plonesnius.
Tai pat labai svarbus fonas – jį galima derinti arba prie rėmų, arba prie nuotraukų spalvos. Jei pasporto spalva tokia kaip sienų, pavyzdžiui, balta, paveikslus nuo jos reikia atskirti tamsesniais rėmais. Jeigu nuotraukas kabinsi be rėmų, pasporto spalvą rinkis kitokią nei sienų. Keliolika visiškai skirtingų nuotraukų į visumą lengvai sujungsi pasirinkdama vienodą jų foną arba rėmus.

Šiuolaikiniams meno kūriniams ir nuotraukoms eksponuoti tinkamiausios baltos, pilkšvos, grietinėlės arba smėlio spalvų sienos. Antikvariniams paveikslams, atvirkščiai, geriau tamsesnės, pavyzdžiui, retrostiliaus tapetais išklijuotos sienos. Svarbu, kad sienos piešiniu ar spalva nekonkuruotų su paveikslais. ■ Paveikslo rėmus rinkis atsižvelgdama į namo ar buto interjero stilių. Pavyzdžiui, šiuolaikiniame interjere puikiai tiks ploni plastikiniai arba metaliniai rėmai, o klasikiniam geriau rinktis platesnius, atrodančius prabangiai, pavyzdžiui, bronzuotus. Jeigu namų stilius eklektiškas, skirtingus rėmus gali derinti tarpusavyje-svarbiausia, kad pačiai būtų gražu.

Auksarankėms
Neišvaizdžius medinius rėmelius gali ir pati išgražinti. Būdų tai padaryti – daugybė. O ką įrėminti nuotraukas, savo ar vaiko piešinius, tikrai nebus sunku nuspręsti…

PASENDINTI
Medinius (nelakuotus) rėmelius iš abiejų pusių gausiai patepk degtinės ir želatinos tirpalu 1:1, po kelių valandų pašveisk šepečiu  su ilgais metaliniais šereliais – kuo gilesni medienoje grioveliai, tuo įdomiau at-rodys rėmeliai.
Visiškai išdžiūvusius juos patamsink silpnu kalio permanganato tirpalu (skysčio reikia tepti 3-4 sluoksnius) ir palik džiūti.
Rėmelius pašveisk šve -čiamuoju popieriumi, švariai nuvalyk šluoste – pašveis-tas paviršius pašviesės, o grioveliai liks tamsesni.
Kad spalva neišbluKtų rėmelius nulakuok matiniu akriliniu laku arba išmoningai nudažyk, pavyzdžiui,

vietomis kempinėle užtepk baltų, melsvų, tamsiai pilkų dažų, tada sukamaisiais judesiais įtrink juos sausa šluoste. Kai dažai išdžius, rėmelius nutepk aukso arba bronzos spalvos dažais.
APKLIJUOTI
■ Tam tinka ir ryžių popierius, ir servetėlės, ir žurnalų iškarpos, ir netgi laikraščiai (ypač – jų puslapiai, išmarginti nelietuvišku, įmantriu šriftu). Jeigu nutarsi pa-naudoti senus laikraščius, juos suplėšyk (nekarpyk!) skirtingo dydžio gabalėliais ir prie rėmelių priklijuok tapetų klijais arba PVA klijų ir vandens tirpalu (santykis 1:2) Servetėle pašalink drėgmės perteklių ir rėmelius palik džiūti. Tada nulakuok, vietomis patepk aukso, sidabro arba bronzos spalvų dažais. Jeigu trūks spalvų, papildomai gali apklijuoti iš popieriaus iškirptais drugeliais, gėlėmis ir kt.

Rėmelius, ypač didesnio formato, apklijuok gipsinėmis figūromis (rasi rankdarbių parduotuvėse) arba iškiliais lipdukais ir nudažyk arba nupurkšk ryškiaspalviais dažais.

NUDAŽYTI
Viena ryškia spalva arba tarpusavyje gražiai derančių spalvų dryželiais, taškeliais, kvadratėliais. Ypač įspūdingai atrodys rėmeliai, nudažyti naudojant trafaretą, pavyzdžiui, su laumžirgių figūromis. Trafaretų rasi rankdarbių parduotuvėse arba gali pati pasidaryti iš storesnio popieriaus. Jeigu naudosi akrilinius dažus, kai jie išdžius, rėmelius nulakuok.

Komentarai