Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

VINPOCETINO VARTOJIMAS RETESNIŲ PATOLOGIJŲ GYDYMUI

Vinpocetinas – laiko patikrintas, gerai žinomas preparatas, jau tapęs klasikine smegenų kraujotakos nepakankamumo gydymo priemone.
Pripažinimo vinpocetinas sulaukė dėl efektyvaus tiesioginio veikimo – selektyvaus smegenų kraujotakos gerinimo – ir minimalaus nepageidaujamo poveikio. Vinpocetinas kartu veikia ir kaip neuroprotektorius bei antioksidantas, gerina kraujo reologines savybes.

TRADICINĖS IR NAUJOS VINPOCETINO SKYRIMO GALIMYBĖS

Kaip tik dėl savo daugiakrypčio veikimo vinpocetinas tinka vartoti gydant ir kitas, ne tik smegenų, patologijas, tačiau susijusias būtent su galvos kraujotakos pablogėjimu. Vinpocetinas tinka Menjero ligai, kraujagyslinės kilmės demencijoms bei klausos ir regėjimo sutrikimams gydyti (1,2, 3, 7, 8).
Taipogi literatūroje aprašoma atvejų, kai vinpocetinas sėkmingai vartotas retesnių ar kitos kilmės patologijų ir būklių gydymui: norint apsaugoti tinklainę nuo hepatito B viruso žalingo poveikio, įvairios kilmės regėjimo ir klausos sutrikimams gydyti, menopauzės simptomams palengvinti, alkoholikų detoksikacijai ir reabilitacijai, norint padėti jūros liga sergantiesiems (4, 5, 6). Tiriamos galimybės skirti vinpocetino sergant galvos smegenų insultu, depresija, psichozėmis (pvz., šizofrenija), mažinant galvos smegenų kraujotakos sutrikimus po traumų, klausos sutrikimus po akustinės traumos, dėl hipotireozės pablogėjus atminčiai. Kadangi vinpocetinas turi savybę gerinti smegenų aprūpinimą deguonimi, tad tiriamas ir dėl tinkamumo Alzheimerio ligos profilaktikai.

MENJERO LIGA

Menjero liga {morbus Meniere) – tai idiopatinė kochleovestibiulinė disfunkcija, pasireiškianti pusiausvyros ir klausos receptorių, esančių pieviniame labirinte, pažeidimo simptomų triada: pasikartojančiu priepuoliniu sisteminiu galvos svaigimu (vertigo), progresuojančiu prikurtimu, ausies ūžesiu. Dažnai vargina ir spaudimo bei užgulimo pojūtis ausyje. Šie patologiniai simptomai dažnai koreliuoja su endolimfinės sistemos vandene (hydrops labirinthi), todėl ji laikoma morfologiniu Menjero ligos substratu (9).

ETIOLOGIJA IR PAPLITIMAS

Menjero ligos etiologija vis dar nėra aiški. Manoma, kad ji gali kilti dėl keleto priežasčių – tiek dėl vienos iš jų, tiek dėl jų komplekso. Įtakos gali turėti genetiniai ar anatominiai ypatumai, kraujotakos nepakankamumas, patirta trauma, persirgta virusinė infekcija, alerginės ar autoimuninės reakcijos bei psichosomatiniai veiksniai, jautrumas meteorologinių sąlygų pokyčiams. Būtent dėl kraujotakos sutrikimo (kaip etiologinio faktoriaus) Menjero ligą galima gydyti vinpocetinu.
Tikslus šios ligos paplitimas nėra žinomas ir nurodomas nuo 0,5 iki 7,5 atvejų 1000 gyventojų – priklausomai nuo geografinio regiono (Menjero liga – ypač dažna patologija Didžiojoje Britanijoje ir Švedijoje). Serga daugiausia 40-50 metų asmenys, tiek vyrai, tiek moterys. Vaikai suserga labai retai (10).

GYDYMAS

Menjero ligos gydymas iki šiol tebėra simptominis, nes nėra iki galo žinoma tikroji jos priežastis.

Gydymą rekomenduojama pradėti nuo mažai druskos turinčios dietos, gana efektyvios daugeliui Menjero liga sergančių pacientų. Moksliškai šios dietos veikimas iki šiol nėra pagrįstas, kaip ir kitų kartais veiksmingų bendrų rekomendacijų – riboti ar atsisakyti alkoholio, kofeino, šokolado, nerūkyti (10). Vengti streso patartina visiems, ypač žmonėms, kurių Menjero ligos priežastis – psicho-somatika.
Medikamentiniam gydymui rekomenduojamas ilgas sąrašas vaistų. Tačiau dažniausiai skiriama (10):
• diuretikų, nes jie skatina skysčio pasišalinimą iš vidinės ausies ir padeda pašalinti per didelį natrio kiekį (kaip manoma, dalyvaujantį ligos vystymosi mechanizmuose);
• kraujotaką gerinančių vaistų – betahistamino, vinpocetino ir kt;
• antihistamininių vaistų;
• augalinių preparatų, pagamintų iš ginkmedžio {ginko biloba), imbiero šaknies;
• kitų įvairių preparatų, tinkamų simptominiam pykinimo, galvos svaigimo gydymui.
Galimi ir kiti gydymo būdai, veiksmingi individualiais atvejais, pvz., akupunktūra, chiropraktika (10).
Sunkiais atvejais gali būti taikomas ir chirurginis gydymas – labirinto dekompresija ar labirintektomija, vegetacinės sistemos operacijos (9, 10).
Labai svarbu skirti gydymą ne vien ligos priepuolio metu, bet ir remisijos laikotarpiu. Profilaktinis gydymas retina ūmius priepuolius arba silpnina jų intensyvumą, leidžia ilgiau išlaikyti normalią klausą, gerina paciento gyvenimo kokybę.

Komentarai

Comments are closed.