Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Tulžies Akmenys

Brangiuosius ir pusbrangius akmenis didžiuodamiesi nešiojame prie kūno, tikime jų galia suteikti energijos, apsaugą ar išvaikyti ligas. Dar arčiau mūsų, o tiksliau -pačiuose mumyse – užauga akmenų, kuriais nepasipuoši ir nepasigėrėsi. Jie nesaugo nuo ligų, tačiau apie jas… praneša.

Tulžies pūslės ligos
Įvairiuose organuose susidarantys akmenys ar smėliukas užauga ne šiaip sau: jų atsiradimas susijęs su vieno ar kito organo liga, kitais sutrikimais. Todėl, norint išvengti akmenų susidarymo ar kitų sunkių pasekmių, būtina išmokti laiku atpažinti organizmą alinančias ligas. Kad negaluoja tulžies pūslė, galite suprasti iš tokių simptomų: riebalų netoleravimo, vidurių pūtimo, pilnumo pojūčio viršutinėje pilvo dalyje. Tulžies pūslės liga sergantis asmuo pirmiausia pastebi, kad negali valgyti riebių patiekalų, dažnai kamuoja įvairaus stiprumo pilvo diegliai ir spazmai, pakaitomis viduriuojama ar užkietėja viduriai. Ligonį vargina spaudimas po dešiniuoju šonkaulių lanku, nugaros skausmai, kurie gali išplisti iki pat dešiniosios mentės, įtampa dešiniajame petyje.
Kas sukelia tulžies pūslės ligas?

Viena iš priežasčių, beje –labai dažnaistresai. Šias sąsajas pastebėjo ir mūsų protėviai, piktą, nervingą žmogų ėmę vadinti “tulžingu”, o veiksmažodį “niršti” pakeitę vaizdingu posakiu – “išlieti tulžį”. Tiesa, nirštant ir nervinantis tulžis nesilieja, o viskas vyksta atvirkščiai. Tulžies pūslėje kaupiasi kepenų gaminama tulžis, iš čia ji patenka į dvylikapirštę žarną ir virškina maistą. Tulžies pūslę sudaro lygieji raumenys, kuriuos valdo nuo žmogaus valios pastangų nepriklausanti vegetacinė nervų sistema. Jei žmogų  ištinka stresas, vegetacinės nervų sistemos valdomi raumenys susitraukia – spazmuojami ištekamieji tulžies pūslės latakai, sutrinka tulžies nutekėjimas iš tulžies pūslės ir tulžis ima tirštėti. O tulžiai tirštėjant, iš jos susidaro smėlis ir akmenys. Šie trukdo tulžiai ištekėti ir gali sukelti skausmingus dieglius. Jei tulžies latakai labai užkimšti, pagelsta oda, akių baltymai.
Negydoma tulžies pūslės akmenligė gali komplikuotis tulžies pūslės, tulžies latakų uždegimu, kasos uždegimu ir net gyvybei pavojingu kraujo užkrėtimu – sepsiu. Net jei prie tulžies pūslės sienelės prigludęs akmenukas apie save nepraneša skausmais, toje vietoje gali išsivystyti vėžys. Beje, pavėlavus diagnozuoti akmenligę ir pašalinti akmenis, gali išsivystyti lėtinis kasos uždegimas.

Priežasčių akmenims susidaryti ne viena
Įtakos akmenims susiformuoti turi ne tik spazmai, bet ir nutukimas. O taip pat dėl akmenų susidarymo gali būti kaltos griežtos dietos, staigus svorio kritimas, nėštumas, didelį moteriškų hormonų estrogeno ir progesterono kiekį turintys kontraceptiniai preparatai, padidėjęs cholesterolio kiekis, riebus kaloringas maistas, dažnas vidurių užkietėjimas, nejudrumas, ilgalaikis vaistų, tirštinančių tulžį, vartojimas, tulžies pūslės ir latakų uždegimas, genetinis polinkis. Akmenligę gali išprovokuoti lėtinės kepenų ir tulžies pūslės ligos. Tulžies pūslės akmenų susidarymui įtakos turi ir cholesterolio sintezė kepenyse. Jei cholesterolio per daug, jis kristalizuojasi ir taip pamažu formuojasi akmenys. Tik nedidelė dalis akmenukų susidaro iš tulžies druskų. Šiems akmenims susidaryti “padeda” į tulžies pūslę patekusi infekcija, padidėjęs bilirubino druskų kiekis tulžyje.
Kartais tulžies pūslės akmenys užauga iki keleto centimetrų dydžio. Tulžies pūslės akmenligės simptomai kartais primena lėtinio gastrito požymius arba ligonis skundžiasi visai nedideliais skausmais skrandžio plote ar po dešiniu šonkaulių lanku. Ligą diagnozuoti galima ištyrus echoskopu.
Prasidėjus ūmiam tulžies dieglių priepuoliui
Namie galite dėti šiltus kompresus, kurie malšina skausmą. Negalima valgyti. Ant dešiniojo apatinio šonkaulio ir viršutinės pilvo dalies uždėkite šiltu vandeniu sudrėkintą audinio atraižą ir apsukite liemenį dideliu rankšluosčiu. Atsigulkite ir ramiai negiliai kvėpuokite. Taip sumažinsite priepuolių skausmą, kol atvyks gydytojas.
Tulžies bėdos išprovokuoja kitus negalavimus
Tulžis dalyvauja ne tik medžiagų apykaitos reguliavimo procese. Ji susijusi ir su sąnarių skysčio gamyba. Jei negaluoja tulžis, vadinasi, bus bėdų ir dėl sąnarių. Jei turite tulžies pūslės sutrikimų, galite skųstis kojų venų varikoze. Tulžies pūslė kontroliuoja ir skausmo ribą. Jei turite problemų dėl šio organo, tai dėl bet kokio streso jusite didelį skausmą, pasiduosite įtūžiui. Raumenų mėšlungis, ūžimas ausyse, galvos svaigimas, menstruacijų ciklo sutrikimas taip pat tiesiogiai susiję su tulžies pūslės sutrikimais.

Turėtumėte valgyti daugiau daržovių (būtent ankštinių), vaisių, riešutų. Nepamirškite augalinio aliejaus. Valgykite kuo dažniau, po truputį, kad tulžies pūslėje nesikauptų tulžis.
Stiprus tulžies pūslės stimuliatorius yra kava. Jei kartais jaučiate skausmą po dešiniuoju šonkaulių lanku, atsisakykite kavos, alkoholio, stiprios arbatos.
Daugiau valgykite riebių jūrų žuvų.
Privalgę nežiūrėkite televizoriaus gulėdami. Horizontali padėtis netinka tulžiai nutekėti į plonąją žarną.

Naminės priemonės prieš tulžies akmenis
Kasdien išgerkite po du tris šaukštus juodųjų ridikų sulčių.
Tris kartus gerkite po valgomąjį šaukštą morkų sulčių
Akmenis tirpdo ir burokėlių sultys.
Prieš valgį patariama gerti krienų ištraukos. 500 g krienų sutarkuokite, užpilkite litru verdančio vandens. Indą sandariai uždarykite Ir palaikykite parą. Skystį perkoškite ir gerkite po 50 ml 3 kartus per dieną prieš valgį.

Komentarai