Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Trumai (Grybai)

Valgomasis trumas, dar vadinamas triufeliu, labai vertingas grybas. Jo vaisiakūniai bulvės gumbo formos ir didumo, su juoda gruoblėta luobele. Auga ąžuolynuose, skroblynuose, 11- 20 cm gylyje. Ne visos ąžuolų ir skroblų rūšys bei dirvožemių mechaninė struktūra vienodai tinka šiam grybui.

Trumai ne tik forma, bet ir augimo būdu labai panašūs į bulves. Mėgsta kalkingą, humusingą žemę, auga po kėlėją vaisiakūnių viename lizde. Lietuvoje dabar jų neaptinkama. Matyt, valgomąjį trumą reiktų reaklimatizuoti, kaip tai daroma Prancūzijoje, Italijoje, Vokietijos Demokratinėje Respublikoje, Turkijoje ir kt. Šiose šalyse trumų derlius skaičiuojamas šimtais tonų.

Trumų plantacijas užveisti, kaip nurodoma literatūroje, nesudėtinga. Rudenį ar pavasarį į humusingą, gerai išpurentą žemę šachmatine tvarka sodinami jauni ąžuoliukai, kurių šaknys apkrėstos valgomojo trumo grybiena, išauginta laboratorijoje. Galima sodinti ir susmulkintus trumo vaisiakūnių gabaliukus kartu su ąžuoliukais ant jų šaknų. Vokiečiai persodina jaunus ąžuoliukus iš trumų plantacijos, nes jų šaknys jau būna apsikrėtusios trumo grybiena. Derėti valgomieji trumai pradeda po šešerių—dešimties ar net penkiolikos metų. Jų plantacijas reikia rūpestingai prižiūrėti: ravėti, dirvos paviršių nuolat purenti, kad būtų pralaidus orui, kai sausa palieti, rudenį ir pavasarį patręšti. Mineralinės trąšos, kaip fosforas, magnis, azotas, pagreitina trumų augimą. Kai kurie augintojai vietoj trąšų naudoja obuolių, vynuogių išspaudas. Ąžuolus reikia nugenėti, kad geriau praeitų oras, saulės spinduliai.
Po 7—9 metų trumai pradeda augti. Ir derlius gaunamas ne mažiau kaip 30 metų. Nualintoje žemėje derliui sumažėjus, ąžuolai išpjaunami, ir plantacija užveisiama kitoje vietoje. Kaip sužinoti, ar jau auga trumai? Jeigu aplink medžius pradeda nykti miško paklotės žolinė danga, vadinasi, netrukus pasirodys vaisiakūniai. Matyt, grybiena išskiria kažkokias antibiotines medžiagas, kenksmingas žoliniams augalams. Vėliau apie susiformavusius trumus sulėtėja ąžuolų augimas, ant apatinių šakų atsiranda „raganų šluotos”, mat daugelį maisto medžiagų sunaudoja šie grybai.
Trumų plantacijos įveisiamos Vokietijos Demokratinėje Respublikoje, Lenkijoje, turėtų jie gerai jaustis ir Lietuvos ąžuolų prieglobstyje. Trumų žinoma apie 200 rūšių, tačiau vertingos iš jų tik 3—4.

Komentarai