Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Kairiarankiai

Ilgą laiką kairiarankystė laikyta defektu ar net liga, tačiau šiandien mokslininkai sako, kad tai – visiškai normali genetiškai paveldima savybė, lemianti žmogaus mąstymą, pasaulio suvokimą ir net suteikianti ypatingų gebėjimų.

Viduramžiais kairiarankiai išgyveno nepavydėtinus laikus. Kairiarankystė buvo siejama su šėtonu, raganavimu ir kitomis piktosiomis jėgomis. Kairiarankė Prancūzijos didvyrė Žana d’Ark buvo paskelbta ragana ir sudeginta ant laužo, o Rusijos caras Petras I, nenorėdamas erzinti Dievo, kairiarankiams uždraudė liudyti teismuose. Dar visai neseniai, XX amžiaus pradžioje, žmonės, kairiąja ranka atliekantys kasdienius darbus, laikyti silpnapročiais. Namuose ir mokyklose jie buvo nuolatos barami Ir įvairiausiais būdais baudžiami. Tik to paties amžiaus pabaigoje, kai buvo pastebėta, kad daug neeiliniais protiniais ir meniniais sugebėjimais pasižymėjusių žmonių, pavyzdžiui, Leonardo daVinci, Michelangelo, Napoleonas Bonaparte’as, Albertas Einšteinas, buvo kairiarankiai, imta tikėti, kad kairiarankystė – genialumo ir lyderystės požymis. Beje, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Barakas Obama taip pat kairiarankis.

Įdomiausia tai, kad šiandien mokslininkai pripažįsta, jog kairiarankiai, kurių šiuo metu pasaulyje yra daugiau nei pusė milijardo, turi evoliucinių pranašumų. Kadangi daugelis kairiarankių geba vikriai naudotis abiem rankomis, kovoje jie buvo pranašesni už dešiniarankius priešininkus. Kairiarankių smegenų pusrutuliai sąveikauja daug greičiau nei dešiniarankių. Jiems lengviau naudotis visomis smegenimis, todėl jie greičiau ir geriau atlieka sudėtingas užduotis. Pavyzdžiui, jiems geriau sekasi vairuoti esant sudėtingoms eismo sąlygoms ar žaisti sportinius žaidimus. Sporto pasaulyje itin vertinami kairiarankiai futbolo ir teniso žaidėjai.

„Kairiukai” paprastai turi labai gerą vaizdinę atmintį, sugebėjimą pajusti garsus Ir intonaciją, atskirti iš pirmo žvilgsnio vienodus spalvų atspalvius. Pastebėta, kad kairiarankiai linkę dirbti kūrybinį darbą, reikalaujantį vaizduotės Ir nuolatinės kaitos. Jiems taip pat puikiai sekasi atlikti tikslumo ir gero erdvės pojūčio reikalaujančius darbus. Daugelis vaikų, kurių intelekto koeficientas aukštesnis nei vidutinis ir viršija 130 balų, taip pat dažniausiai yra kairiarankiai. Visi šie sugebėjimai dažnai nulemia geresnį socialinį statusą, t. y. kairiarankiai uždirba daugiau nei dešiniarankiai. Be to, manoma, kad daugiausia žmonių, pasižyminčių ekstrasensiniais sugebėjimais, dažniausiai taip pat yra kairiarankiai.

Statistiniai tyrimai rodo, kad dešiniarankiai gyvena vidutiniškai keliais mėnesiais ar keleriais metais ilgiau nei kairiarankiai. To priežastis iki šiol neatskleista. Manoma, kad dešiniarankiams pritaikytame pasaulyje kairiarankiai dažniau tampa nelaimingų atsitikimų aukomis. Žūsta naudodamiesi dešiniarankiams pritaikytais įrankiais ir prietaisais. Dėl itin lakios vaizduotės ir jautrumo kairiarankiai dažniau serga nervinėmis ligomis, kenčia nuo miego sutrikimų. Juos dažniau kamuoja bėdos dėl skrandžio ir žarnyno veiklos, diabetas, migrena ir net autizmas. Pastebėta, kad nemažai kairiarankių vaikų gimsta neišnešioti ir sveria vos daugiau nei kilogramą, vėliau pradeda vaikščioti ir kalbėti, sunkiau skiria dešinę ir kairę puses. Visai neseniai mokslininkai paskelbė hipotezę, kad kairiarankystė irtransseksualumas (noras pakeisti prigimtinę lytį) gali turėti tas pačias šaknis. Tarp kairiarankių esama nemažai transseksualų bei homoseksualų.

Tiksliau sakant, ar visų žmonių, kurių kairioji ranka darbingesnė už dešiniąją, dominuoja dešinysis smegenų pusrutulis? Žinoma, kad ne. Tad, jei ir esate kairiarankis, tai nereiškia, kad turite įgimtų sugebėjimų menui ar pasieksite stulbinamų rezultatų žaisdami futbolą. Taip pat, jei esate dešiniarankis, tai nereiškia, kad jūs nekūrybingas ar neturite vaizduotės. Beje, o kas yra geriau – dešiniojo ar kairiojo pusrutulio dominavimas? Mokslininkai sako, kad atsakymo į šį klausimą net neverta ieškoti. Svarbu suprasti, kad tai nulemia mūsų požiūrį į gyvenimą, suvokimą ir mąstymo būdą. O išsiaiškinus, kuris smegenų pusrutulis turi daugiau įtakos jums, pasitelkus specialius pratimus, lavinti priešingąjį.

Pirmuosius požymius, kad jusų mažylis bus kairiarankis, galite pastebėti dar kūdikystėje. Atkreipkite dėmesį į tai, kuria rankyte jis stipriau spaudžia jūsų pirštą, ilgiau laiko barškutį, į kurią, pusę dažniau pasuka galvytę. Žinoma, nuo keturių mėnesių iki 2 metukų amžiaus dominuojanti ranka nuolatos keičiasi, o nuo 2-ejų iki 5-erių jos būna lygiavertės. Tik vėliau paaiškėja – kairiarankis ar dešiniarankis jūsų vaikutis. Daugiausia problemų iškyla tada, kai tėvai, darželio auklėtojai ar mokytojai nusprendžia, kad mažuosius „kairiukus” reikėtų perauklėti. Nors viduramžiai liko tolimoje praeityje ir kairiarankystė nebelaikoma prakeiksmu, gėda, liga ar defektu, jie vis tiek nepaiso griežtų psichologų perspėjimų, kad versdami vaiką viską daryti priešinga ranka nei jam patogu, gali su-kelti mažajam didelių psichologinių problemų. Psichologai sako, kad tėvai turėtų suprasti, jog taip elgdamiesi jie stengiasi pakeisti ne vaiko įpročius ar būdą, bet jo biologinę prigimtį. Dėl to „perauklėti” vaikai gali susirgti neuroze, kankintis nuo streso, nemigos, galvos arba pilvo skausmų, valgymo bei kalbos (Ima mikčioti) sutrikimų. Jie atsiskiria nuo bendraamžių, mažiau nori bendrauti, pradeda bijoti, jaučia nuolatinį nerimą. Turėkite tai galvoje.

Komentarai