Axel: Baldai, Durys, Remontas, Sveikata, Kompiuteriai

Kaip skalbti, džiovinti, lyginti drabužius

Puikiai žinote, kad skirtingos prigimties audiniams reikalinga skirtinga priežiūra, todėl prieš skalbimą skalbinius būtina surūšiuoti. Į atskiras krūveles sudėkite medvilninius, vilnonius ir šilkinius drabužius, atskirkite baltus ir margus, virinamus ir nevirinamus, labai didelius ir mažus. Patikrinkite drabužių kišenes, užsekite sagas, kad neištrūkinė-tų, ir užtrauktukus, kad nesugadintų kitų drabužių. Kad drabužiai mažiau nusitrintų, skalbkite juos išverstus. Prieš skalbdama patalynę, antklodžių ir pagalvių užvalkalus išverskite ir išpurtykite, ypač atidžiai išvalykite kampus. Jei skalbiniai dėmėti, dėmes išvalykite prieš skalbimą.
Įsigijote naują drabužį ir nesate tikra, ar jis nenudažys kitų skalbinių? Pamerkite drabužio kraštą į karštą muiluotą vandenį, suvyniokite į baltą šluostę ir palykinkite karštu lygintuvu. Jei ant šluostės neliko dažų pėdsakų, galite drąsiai jį skalbti su kitais skalbiniais. Jei šluostė nusidažė, drabužį reikėtų skalbti atskirai. Kad drabužio spalva skalbiant neišbluktų, prieš tai pamirkykite jį acto tirpale (1l vandens pilkite šaukštą acto) ir skalbkite drungname vandenyje.

Neperkraukite skalbyklės
Skalbyklės instrukcijoje yra nurodyta maksimali skalbinių jkrova – 3 arba 5 kg (nurodomas sausų skalbinių svoris). Neperkraukite skalbyklės, nes drabužiai prastai Išsiskalbs, tinkamai neišsiskalaus, bus susiglamžę. Dvigulė paklodė sveria apie 400 g, pagalvės užvalkalas -200 g, antklodės užvalkalas – 700 g, kilpinis rankšluostis – apie 350 g.

Pasirinkite tinkamą skalbimo režimą
■ Skalbiant skalbiamąja mašina, būtina pasirinkti tinkamą skalbimo režimą, paprastai jis būna nurodytas drabužio etiketėje. Jei etiketės nėra, skalbimo režimą rinkitės atsižvelgdama į audinio prigimtį.
■ Baltos spalvos medvilninius gaminius galima virinti, žinoma, tik tuo atveju, jei audinyje nėra kitokio pluošto. Spalvotos medvilnės gaminius rekomenduojama skalbti iki 60 °C tem-
peratūros vandenyje. Medvilninius drabužius prieš skalbiant geriausia išversti į blogąją pusę, taip jie Ilgiau išlaikys spalvą.
■ Vilnonius ir šilkinius gaminius geriausia skalbti rankomis ne aukštesnės nei 30 °C temperatūros vandenyje. Nustačius specialų režimą, juos galima skalbti ir skalbykle. Vilną ir šilką skalbkite specialiomis skalbimo priemonėmis.
■ Viskozė gali būti skalbiama tiek rankomis, tiek skalbykle 30-40 °C temperatūros vandenyje. Lino gaminius patartina skalbti rankomis 30 °C temperatūros vandenyje. Skalbiamas aukštesnėje temperatūroje, audinys gali susitraukti.
Jei skalbiate rankomis

■ Pripilkite į dubenį šilto vandens, įberkite nurodytą kiekį skalbiamųjų miltelių, palaukite, kol jie ištirps, tik tada pamerkite skalbinius. Žiūrėkite, kad skalbiniai būtų apsemti, nepalikite jų ilgai mirkti, o išskalbusi labai gerai išskalaukite.
■ Vilnos gaminiai lengvai „atiduoda” nešvarumus, todėl jų nereikia ir negalima trinti, antraip susivels. Derėtų įsidėmėti, kad vilnos ir šilko gaminiai turi būti skalbiami ir skalaujami tokios pačios temperatūros vandenyje. Vilnonių, šilkinių ir iš viskozės pasiūtų^ drabužių negalima stipriai gręžti. Švelniai nuspauskite vande-nj, susukite drabužj j rankšluostį ar paklodę, lengvai paspauskite. Džiovinkite patiestą ant sauso rankšluosčio ar kilimėlio.

Kaip džiovinti

■ Jei džiovinate drabužius skalby-klės džiovintuvu, nustatykite tinkamą temperatūrą. Jei temperatūra bus per aukšta, drabužiai susitrauks. Džiovintuvu negalima džiovinti vilnonių, šilkinių ir megztų medvilninių (trikotažinių) drabužių. Austinius drabužius prieš džiaudama gerai išpurtykite, kad būtų mažiau susiglamžę, ir džiaukite ant virvės. Trikotažo gaminius taip pat galima džiauti ant virvės. O megztus vilnonius drabužius rekomenduojama džiovinti patiestus.

Verta žinoti
Skalbimui naudokite skystas priemones, nes jos geriau išsiska-lauja, mažiau dirgina kvėpavimo takus ir odą.

Daugiau skalbikllo dar nereiškia daugiau švaros. Naudokite tokį kiekį skalbimo priemonės, koks nurodytas ant pakuotės. Jei įpilsite daugiau skalbiklio nei reikia, vanduo pernelyg putos, jei per mažai – drabužiai gali neišsiskalbti.
Vaikų iki vienų metų vystyklus, drabužėlius ir patalynę skalbkite tik ūkiniu muilu arba kitomis natūraliomis skalbimo priemonėmis, o ne įprastais skalbiamaisiais milteliais.

Natūralių audinių (šilko, medvilnės, lino, bambukų, kanapių pluošto) drabužius rekomenduojama skalbti ir skalauti vienodos temperatūros vandenyje. Antraip drabužiai sukietės, susitrauks arba susiglamžys.

Neskalbkite medvilninių ar lininių audinių vilnos ir šilko skalbi-kliais: nešvarumai neišsiskalbs.

Skalbiamas per aukštoje temperatūroje, vilno nis audinys trau kiasi, o džiovinamas pakabintas – ištįsta. Šiltuoju metų laiku skalbinius rei kėtų džiovinti lauke, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje, nes džiovinami saulėje spalvoti drabužiai blunka, o balti – gelsta. Negalima ilgai džiovinti skalbinių vėjyje, nes jie praranda tvirtumą. Žiemą drabužius džiovinkite kambario temperatūros patalpoje, kurioje oras juda. Jeigu skalbinius džiovinsite šaltame ore, skalaudama į vandenį įberkite saują druskos – skalbiniai nesušals.

Kad šviesių spalvų vilnoniai gaminiai gerai Išsiskalbtų, prieš skalbdama dvi valandas pamirkykite skalbinius 20 °C temperatūros vandenyje su skalbiamaisiais milteliais (5 I vandens ištirpinkite šaukštą miltelių).

Skalbdama vilnonius drabužius, į vandenį įberkite šaukštą geriamosios sodos. Ji pagyvins spalvą ir pašalins prakaito kvapą.

Natūralaus šilko ir sintetinių drabužių prieš skalbimą geriau nemirkyti.
Šilko negalima skalbti priemonėmis, kuriose yra enzimų, nes jie gali pakenkti audiniui.

Prižiūrimas netinkamomis priemonėmis, šilkas praranda švelnumą ir blizgesį, greičiau susidėvi.

Jokiu būdu neskalbkite sintetinių audinių aukštesnės temperatūros vandenyje, nei nurodyta etiketėje. Aukštoje temperatūroje pakinta sintetinių siūlų struktūra, drabužis praranda tamprumą, jį sunku išlyginti.

Liemenėles rekomenduojama skalbti rankomis. Jei skalbiate skalbykle, įkiškite liemenėlę į specialų tinklinį maišelį.

Nedžiovinkite šilkinių drabužių tiesioginės saulės spindulių apšviestoje vietoje, nes audinys ne tik išbluks, bet ir praras tvirtumą.

Komentarai