Iškrovos Dienos Dietos
Gydytojai kartais liūdnai juokauja, kad persivalgyti -tautinis lietuvių bruožas. Kad ir kaip prisiekinėtume per šventes to nedaryti, dažniausiai pažado taip ir neištesime… 0 paskui -labai savęs nemylime. Užuot verkus ir savęs gailėjus, padėtį galima ištaisyti.
Persivalgymo “filosofija”
Kai stalai lūžta nuo įmantrių gėrybių, tikrai sunku susilaikyti jų neparagavus. Tačiau paragauti ir prikimšti skrandį – labai skirtingi dalykai. Kodėl vis dėlto persivalgome, nors ir žinome, kad paskui prastai jausimės – stos skrandis, pykins, pūs pilvą, kamuos kaltės jausmas ir kitos blogybės? Kaltas čia, kaip žinoma, malonumas valgyti. Pripildytas skandis sukelia malonumo pojūtį, o atsisakyti malonumų – nelengva. Ir nesinori. Kartais save net guodžiame, kad jų gyvenime ne taip ir daug belikę, o gardus maistas -vienas iš lengviausiai prieinamų. Tik štai pravartu žinoti, kad skandžio apimtis – maždaug dviejų saujų dydžio, ir prikimšti į jį daugiau nei telpa – nusižengimas sveikatai.
Blogumo išvengtume, jei, valgytume pamažu, pasimėgaudami – skrandis pats duotų ženklą, kad maisto jau gana. Sotumo jausmas ateina po 10-15 min. nuo valgymo pradžios. Tačiau taip kultūringai maitintis, kai ant stalo daug ir skanaus maisto, beveik niekada nepavyksta. Koją pakiša ir alkoholis, kuris didina apetitą ir slopina savikontrolę.
Žinome daugybę gerų patarimų, kaip išvengti persivalgymo: nesėsti prie stalo labai alkaniems (išgerti bent jau stiklinę vandens ar suvalgyti gabaliuką banano), negerti alkoholio tuščiu skrandžiu (tai sukelia žvėrišką apetitą), valgant neskubėti (juk vaišės niekur nepabėgs) ir t.t. Tačiau visi jie kažkaip reikiamu momentu “nesuveikia”. Mat valgyti, net ir šiais laikais -labai stiprus, pasitenkinimą teikiantis instinktas. Gydytojai dar priduria, kad yra žmonių, kurie tik persivalgę numalšina alkį. Vaikystėje tokie greičiausiai buvo nuolat permaitinami rūpestingų mamų ir močiučių. Dabar jų dosnumo, matyt, nemini geruoju…
Taigi tai ir lemia, kad po metų pabaigos švenčių (ypač po jų, mat trunka ilgiau nei savaitę) sveriame 2-2,5 kg daugiau. Jaučiamės nemaloniai apsunkusios, ant svarstyklių lipti nesinori, savęs gaila…
Išeitis – iškrovos dienos
Iškrovos diena – vienas iš būdų atsikratyti prisimetusių kilogramų, pasijusti lengvesnėms, grakštesnėms. Kaip veiksmingą priemonę svoriui reguliuoti jas rekomenduoja ir profesionalūs dietologai. Ajur-vedos mokyme iškrovos dienos taip pat minimos kaip idealus būdas kūnui ir sielai apvalyti.
Iškrovos dienos moterims žinomos nuo seno. Senuose mitybos vadovuose, jų autoriai patardavo per dieną neimti nieko į burną ir gerti gryną arba dar geriau – distiliuotą – vandenį. Tačiau tokios iškrovos -tikrai sunkiai pakeliamos. Be to, po tokių vandens dienų labai užkietėja viduriai. Nuo seno žinomas ir kefyras – per dieną jo reikėdavę išgerti maždaug 2 litrus. Jis padėdavęs išvengti vidurių užkietėjimo ir apmalšindavęs alkį. Tokio iškrovos būdo dietologai nenuvertina ir šiandien. Specialistai primygtinai ragina iškrovos dieną valgyti tam tikros rūšies maistą, mat visiškas badavimas nenaudingas dėl aibės priežasčių, iš kurių svarbiausia – persivalgymas pristigus valios.
Todėl pirmiausia siūloma iškrovos dienai nusiteikti: mąstyti apie jos pranašumus, o ne trūkumus ir gresiantį badą. Juk neprivalgius net eiti lengviau. Tada pasirinkti priimtiniausią iškrovos valgiaraštį, kurį gali sudaryti vaisiai, daržovės, pieno produktai, kruopos ar net liesa mėsa, ir jo laikytis. Būtina išgerti 1,5-2 litrus skysčių, geriausia gryno vandens. O kitą dieną užlipus ant svarstyklių laukia malonus netikėtumas -nukritę 1—1,5 kg svorio. Tokio rezultato tikrai pasieksite, mai tindamosi pagal tam tikrą planą.
Rekomenduojami iškrovos dienos valgiaraščiai
2 litrai raugintų pasukų
Tai pats paprasčiausias iškrovos būdas. Iš karto gaunamas reikiamas skysčių kiekis, šiek tiek baltymų ir angliavandenių. Tai slopina alkį. Pasukos, kurios dažniausiai būna iki 1 proc. riebumo, neleidžia užkietėti viduriams ir gerai valo organizmą.
1.5 litro kefyro
Nuo seno žinomas iškrovos būdas! Kefyras – tirštesnis ir riebesnis už pasukas, todėl ilgesniam laikui pasotina. Tik rinktis reikėtų ne riebesnj kaip 2,5 proc. Geriant kefyrą taip pat užtikrinamas būtinas gauti skysčių kiekis, po tokios iškrovos dienos neužkietėja viduriai.
1 litras rauginto pieno arba jogurto gėrimo
Užkietėjusioms saldumynų mėgėjoms dietologai “leidžia” rinktis ir gardesnį iškrovos dienos variantą -raugintą pieną su pagardais.
Parduotuvėse galima rasti įvairių skonių rauginto pieno gėrimų, tik reikėtų žiūrėti, kad jis nebūtų riebesnis nei 2 proc, Geriausia rinktis ekologišką, su mėgstamiausiais vaisiais ar uogomis. Geriant jį reikėtų išgerti ir panašų kiekį vandens.
1 kg daržovių
Daržovės puikiai tinka iškrovos dienai, tik tarp jų neturėtų būti bulvių ir ankštinių (pupų, pupelių, žirnių, lęšių), nes yra labai kaloringos. Geriausia valgyti kopūstus, pomidorus, saldžiąsias paprikas, agurkus, burokėlius, morkas. Daržoves galima valgyti šviežias, virtas, troškintas garuose. Tik ne keptas aliejuje, nes iškrovos dienomis nereikėtų vartoti riebalų. Daržovėse daug maistinių skaidulų, kurios gerina žarnyno darbą ir maisto likučių šalinimą iš organizmo, jas valgant neužkietėja viduriai.
800 g vaisių
Daugeliui tai pats “skaniausias” iškrovos dienos variantas. 800 g – tai visai nemažai, tik nereikėtų valgyti vien bananų (gausite per daug kalorijų). Bananų patariama suvalgyti ne daugiau kaip du. Prie jų tinka pridėti obuolį, ki-vį, apelsiną, greipfrutą, riekę ananaso arba pusę kriaušės. Kad vaisių nesuvalgytumėte daugiau nei reikia, pirkdama atkreipkite dėmesį į svorį.
500 g liesos varškės
Varškę reikėtų rinktis ne riebesnę kaip 5 proc, dar geriau 1-3 proc. arba su užrašu “liesa”, kurioje riebalų būna iki 1 proc. Jos nereikėtų barstyti cukrumi, gardinti uogiene ar medumi. Paskaninti galima tik priedais be kalorijų, pavyzdžiui, cinamonu. Nurodytą varškės kiekį reikėtų padalyti į 3 ar 4 dalis ir suvalgyti per dieną. Būtina gerti vandens.
200 g grikių, ryžių, avižų dribsnių ar kitų kruopų
Kruopų mėgėjoms dietologai irgi gali pritaikyti iškrovos dienos variantą – rinktis mėgstamas ir virti jų košę arba valgyti tik išbrinkintas vandenyje (kam patinka). Čia nurodytas sausų kruopų kiekis, jas išvirus susidaro visai nemažai maisto. Jį taip pat reikėtų suvalgyti dalimis. Košių, kaip žinoma, nereikėtų saldinti, gardinti sviestu, aliejumi ar kitais kaloringais priedais. Kruopos puikiai pasotina, jose daug B grupės vitaminų, mineralinių medžiagų ir maistinių skaidulų, palankiai veikiančių žarnyno darbą. Jos puikia valo organizmą ir suteikia energijos.
300 g vištos krūtinėlės
Toms, kurios negali nė dienos apsieiti be mėsos, siūlomas ir toks iškrovos būdas. Vištos krūtinėlę reikia išvirti vandenyje arba ištroškinti garuose su trupučiu druskos ir prieskoninių žalumynų, valgyti be odos. Negardinti aliejumi, majonezu, sviestu, grietine. Mėsos pasirinkimas iškrovai turi jau minėtą blogybę – kitą dieną gali smarkiai užkietėti viduriai, todėl prieš tai reikėtų išgerti natūralių vidurius laisvinančių preparatų. Iškrovos dieną patariama gerti žarnyno darbą gerinančios vaistažolių arbatos. Mėsos valgymas, žinoma, neturi tokio organizmą valančio poveikio kaip daržovės, rauginto pieno gėrimai ar kruopos. Tačiau mėsa yra ilgiausiai virškinama, todėl geriausiai numalšina alkį.
Svarbios taisyklės
■ Iškrovos dienai geriausia rinktis eilinę darbo dieną (ne savaitgalį, nes galite jaustis labai nuskriausta). Kuo daugiau turėsite veiklos, būsite užimta, tuo mažiau galvosite apie maistą.
■ Iškrovos metu reikėtų valgyti pasirinktą maistą iš nurodytų valgiaraščių. Maisto kiekį reikia paskirstyti dalimis ir valgyti maždaug kas 2-3 valandas. Nuolat gerti.
■ Skysčiai labai svarbūs. Patariama išgerti 1,5-2 I negazuoto, silpnai mineralizuoto ar paprasto vandens, vaistažolių arbatos, vengti kavos. Vanduo spartina medžiagų apykaitą, padeda greičiau pašalinti apykaitos produktus.
■ Iškrovos dieną nepatariama sportuoti – organizmas tegu neikvoja energijos, nes mažai jos gauna su maistu.
■ Daug privalgius (po sočių švenčių) iškrovą prasmingiau daryti ne kitą dieną, kai organizmas dar nesudorojo ir nepašalino viso suvalgyto maisto, bet po dviejų ar trijų dienų. Tada ji bus veiksmingiausia.
■ Jeigu sergate kokia nors lėtine liga, geriau neeksperimentuokite – iškrovos gali pakenkti sveikatai. Arba prieš to imdamasi būtinai pasitarkite su gydytoja.
Iškrovos dienų prasmė
Negaudamas pakankamai maisto organizmas būna priverstas eikvoti savo atsargas. Per iškrovos dieną su maistu gaunama tik 500-800 kcal. Tai 3-4 kartus mažiau nei vidutiniškai reikia gauti per dieną. Dėl to krinta svoris. Be to, valgant vienos rūšies maistą ir geriant daug skysčių paspartėja medžiagų
apykaita, suaktyvėja šalinimo, organizmo valymosi procesai. Labai svarbu kitą dieną po iškrovos pernelyg neprisivalgyti. Derėtų rinktis įprastą maistą, pasistengti, kad jame būtų kuo mažiau riebalų. Idealiai tinka neriebios daržovių sriubos, virta liesa mėsa, garuose troškinta arba ant grotelių kepta žuvis, daržovių salotos (be riebių priedų!), duona su grūdais, varškė, jogurtai, rūgpienis. Iškrovos dienos padeda atsi-
kratyti nereikalingų kilogramų, o turinčioms normalų svorį – jų nepriaugti. Be to, jos puikiai valo organizmą ir suteikia malonų lengvumo jausmą. Sakoma – net nuskaidrina mintis, suteikia optimizmo, pakelia nuotaiką. Ne veltui visos pasaulio religijos susilaikymą nuo maisto laiko dorybe ir tam tikru laikotarpiu rekomenduoja pasninką kaip geriausią būdą priartėti prie Dievo…
Iškrovos dienoms, kaip svorio reguliavimo būdui, pritaria ne visi mitybos specialistai. Yra manančiųjų, kad tai gali išprovokuoti tikrus valgymo priepuolius ir savigraužą po jų, kad iškrovos dienos gali būti tiesiausias kelias į bulimiją ar anoreksiją. Geriau, anot jų, keletą dienų valgyti po mažai, ir priaugtas svoris savaime nukris. Bet štai tas “po mažiau” labai jau neaiškus dalykas, o iškrovos dienos turi apibrėžtą valgio kiekį, kurio paisant rezultatas būna akivaizdus. Tad sveikos moterys gali jas išmėginti. Svarbiausia – save nuteikti taip, kad alkio nė nejaustumėte arba jis atrodytų menkas, palyginti su numatomu rezultatu. Tai tikrai įmanoma.
Na, o jeigu iškrovos dieną bus labai savęs gaila arba kamuos nepakeliamas alkis, – nesikankinkite, suvalgykite ką nors. Prievarta nieko nelaimėsite, atvirkščiai -galite tik sau pakenkti. Vadinasi, jums reikia kito būdo atsikratyti svorio.